W kwietniu przyroda budzi się do życia. Ziół i innych roślin jest co prawda jeszcze niezbyt dużo, lecz dzięki temu jest to dobry czas dla osób początkujących w ziołolecznictwie – łatwo jest odnaleźć lecznicze gatunki roślin. Poniżej znajdują się propozycje wartościowych ziół, które mogą przydać się w domowej apteczce.
Liście i pędy pokrzywy
Pokrzywa – przez wiele osób jest uznawana za chwast, jednak posiada wiele właściwości. Jest ona łatwo dostępna. Można ją znaleźć w lesie, w parkach, na trawnikach, nieużytkach, a także w przydomowych ogródkach. Kryje ona w sobie wiele cennych związków, m.in. minerały (żelazo, magnez, wapń, potas, krzem, selen, cynk, chrom), witaminy A, C oraz witaminy z grupy B, białko roślinne. Zawiera także rutynę i kwercetynę, które wspomagają układ krążenia, fitoskładniki, które dostarczają przeciwutleniaczy oraz flawonoidów wzmacniających układ odpornościowy. Pokrzywa to zioło, które dobroczynnie działa na ciało i umysł. Sprawdzi się również jako naturalny kosmetyk (zobacz: Pokrzywa – przepisy na zdrowie i urodę >>).
Każda część tej rośliny jest jadalna, jednak, aby w pełni skorzystać z ich właściwości, należy zebrać je w odpowiednim czasie. I tak na przykład korzenie powinny być wyrywane w razie potrzeby wiosną. Nasiona najlepiej zebrać jesienią. Szczyty pędów najkorzystniej zrywać wiosną i wczesnym latem, natomiast liście – w kwietniu i maju przed kwitnieniem. W tym czasie posiadają największe stężenie witamin, minerałów i innych dobroczynnych składników. Liście można przeznaczyć na herbatki, smoothie, soki, zupy, pesto i inne dania.
Liście czosnku niedźwiedziego
Roślina w niczym nie przypomina czosnku pospolitego, ponieważ nie ma formy ząbków, jedynie liście. To właśnie w nich kryją się cenne związki. Liście dojrzałej rośliny mają zwykle długość 20-30 cm i z wyglądu przypominają liście konwalii. Czosnek niedźwiedzi to znakomita alternatywa dla ząbków czosnku – liście mają łagodniejszy smak, lepiej się trawią i łatwiej przyswajają. Dzięki dobroczynnym związkom czosnek niedźwiedzi korzystnie działa na organizm: działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, obniża ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu, wspomaga pracę układu trawiennego, oczyszcza i odkwasza organizm. Roślinę można zasuszyć lub zużyć na bieżąco do dań z warzyw, makaronów, twarogu, jajek, ryb itp. W przypadku wzmocnienia organizmu i odbudowy flory bakteryjnej układu pokarmowego, warto zaserwować zupę z tego zioła.
Zupa z czosnkiem niedźwiedzim
Składniki:
- duża garść świeżych liści czosnku niedźwiedziego
- 1 litr bulionu warzywnego
- 3 ziemniaki
- 2 marchewki
- 1 cebula
- odrobina oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego
- sól, pieprz, ulubione przyprawy
Przygotowanie:
- Ziemniaki i marchewki umyj, obierz ze skórki, pokrój w kostkę. Dodaj do bulionu i gotuj do momentu aż zrobią się miękkie.
- Cebulę obierz ze skórki, pokrój w kostkę, a następnie zeszklij na oliwie. Dodaj do zupy.
- Pod koniec gotowania poszatkuj liście czosnku, dodaj do zupy.
- Dodaj przyprawy i całość podgotuj na małym ogniu jeszcze przez kilka minut.
- Zupę można zblendować na krem.
Kora dębu
Odwary i napary z kory dębu to naturalne remedium na problemy żołądkowe (np. biegunka, nieżyt żołądka, zespół jelita drażliwego), hemoroidy, nadpotliwość, stany zapalne gardła, niektóre choroby skóry, odmrożenia. Wyciąg z tego składnika znajduje zastosowanie również jako płukanka do włosów w przypadku łupieżu, przetłuszczających się włosów itp. W korze znajdziemy cenne składniki, m.in. garbniki (taniny), związki polifenolowe, flawonoidy, żywice, sole mineralne. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, ściągające, odkażające, przeciwwysiękowe, przeciwbakteryjne. Pozyskuje się ją wczesną wiosną, w marcu-kwietniu. Po zbiorze należy ją dokładnie wysuszyć – wtedy jest gotowa do użycia.