Bratek ogrodowy, stokrotki, róże – są to łatwo dostępne gatunki kwiatów jadalnych, o których była mowa w części pierwszej >>. Jest jednak ich dużo więcej – poniżej znajdziesz kolejne rośliny, ich właściwości i możliwości zastosowania.
Kwiaty jadalne
- Lawenda. To przepiękna roślina ozdobna o licznych zastosowaniach. Produkuje się z niej olejki eteryczne, dodaje się ją do kosmetyków, a także używa się jej w ziołolecznictwie jako remedium na problemy żołądkowe i środek na uspokojenie. Jest stosowana także w kuchni, m.in. przez Francuzów, Włochów i Hiszpanów. Jeśli używasz ziół prowansalskich, korzystasz z niej już teraz – wchodzi ona w skład tej mieszanki. Świeżą i suszoną lawendę dodaje się między innymi do mięs, ryb, warzyw. Kwiat ten dobrze odnajduje się również w sosach i sałatkach. Z lawendą wybornie smakują różne słodkości, wypieki, desery. Ze względu na dość intensywny zapach, poleca się ją stosować w niewielkiej ilości.
- Kwiaty mniszka lekarskiego. W ziołolecznictwie mniszek jest uważany za cenną roślinę o wielu właściwościach leczniczych. Pomaga on zwiększyć odporność, wspomaga pracę wątroby i poprawia trawienie, obniża poziom cukru we krwi, oczyszcza organizm, hamuje rozwój wolnych rodników. Każda część tej rośliny jest jadalna – liście, korzenie oraz interesujące nas kwiaty. Mogą one wzbogacić smak sałatek, można z nich zrobić herbatki, syropy, soki, napary. Mniszek to także dobry surowiec na wino lub ocet. Mniszek lekarski jest mylony z mleczem ze względu na podobny wygląd. W odróżnieniu od mlecza, mniszek posiada jedną lub kilka bezlistnych łodyg, wyrastających z jednego miejsca. Cechą charakterystyczną mniszką są żółte kwiaty, które kwitną głównie od końca kwietnia do końca maja.
- Kwiaty roślin dyniowatych, np. dyni, cukinii, patisona. Dynia i inne warzywa dyniowate to wspaniały składnik diety – są one smaczne, lekkostrawne, a przy tym bardzo odżywcze. Ich nienachalny smak sprawia, że można je wykorzystać do wielu dań. Jednak nie tylko rośliny dyniowate zasługują na uwagę. Równie wartościowe i interesujące w smaku są ich kwiaty. Jedną z opcji jest zjedzenie ich na surowo, na przykład w sałatce, surówce, inną – nafaszerowanie i usmażenie w cieście. Co warto dodać do środka? Możliwości jest wiele, np. ser kozi, ricotta, twarożek, grzyby, warzywa. Przed użyciem trzeba je delikatnie umyć, osuszyć i usunąć pręciki.
Inne jadalne gatunki
Jakie kwiaty jeszcze można jeść? Do tej listy warto dodać nagietka lekarskiego – można go dodać do sałatek, zup, sosów, kwiaty nasturcji – mają pikantny smak, który pasuje do neutralnych w smaku produktów, np. jaj, serów, makaronów, ryżu. Z kolei miłośnicy czosnku powinni spróbować kwiaty z rodziny allium (cebula, czosnek, por, szczypiorek). Natomiast w ramach letniego orzeźwienia można skosztować miętowych w smaku kwiatów bergamotki.
Zbieranie i przechowywanie kwiatów
Aby w pełni skorzystać z właściwości i możliwości, jakie oferują jadalne kwiaty, warto poznać kilka podstawowych zasad ich zbierania i przechowywania. Przede wszystkim pozyskuj rośliny z dobrze znanych miejsc, np. własnego ogródka, babcinej łąki lub kupuj je od ekologicznych, sprawdzonych dostawców. Kwiaty zebrane z okolic ruchliwych dróg mogą zawierać szkodliwe toksyny. Rośliny powinno się przechowywać w lnianym, bawełnianym lub papierowym opakowaniu – torebce, woreczku itp. Te materiały zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i zmniejszają ryzyko rozwoju szkodliwej pleśni. Przed spożyciem kwiaty należy umyć i odłożyć na chwilę, aby wyszły z nich niewielkie insekty (niekiedy bywają). Z roślin można od razu przygotować posiłek bądź też je zasuszyć i skorzystać z nich później.