Witaminy i minerały to związki, który organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. I choć zwykle problem dotyczy ich niedoboru z powodu nieprawidłowej diety, chorób lub zaburzeń, to niekiedy problemem może być także ich nadmiar (hiperwitaminoza). Kiedy w organizmie jest zbyt dużo witamin lub minerałów i jak to się może objawiać? O tym w poniższym artykule.
Kiedy może wystąpić nadmiar?
Najczęstszą przyczyną zbyt dużej ilości witamin i minerałów jest przedawkowanie suplementów diety lub ich niewłaściwe stosowanie. Decydując się na suplementację, należy pamiętać, że preparaty są jedynie dodatkiem do diety, a nie jej zastępnikiem. Tak więc zwiększanie dawki po to, żeby nadrobić dietetyczne zaległości, nie jest dobrym pomysłem.
Ponadto niektóre osoby przyjmują 2-3 preparaty, a nawet więcej. I tutaj znów trzeba zaznaczyć – więcej nie oznacza lepiej. Łączenie kilku suplementów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do przedawkowania określonego składnika lub składników. Nadmiar witamin lub minerałów może być również spowodowany defektem genetycznym w ich metabolizowaniu. Jednak takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż spożywanie nadmiernej ilości suplementów.
Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć, to jakość suplementów diety. Niestety nie wszystkie preparaty dostępne na rynku mogą się poszczycić dobrą jakością. Okresowo przeprowadzane badania pokazują, że w niektórych preparatach zamiast deklarowanej przez producenta wartości (np. witaminy A), mogą być dawki kilkukrotnie, a nawet kilkudziesięciokrotnie większe! Dlatego zawsze warto zaopatrywać się w przebadane i certyfikowane produkty, np. Alkaline Care >>
Objawy hiperwitaminozy
- Witamina A. Objawy nadmiaru mogą być bardzo zróżnicowane i mogą obejmować: drażliwość, osłabienie mięśni, bóle głowy, nudności, wymioty, łamliwość paznokci, światłowstręt, ociężałość. Z suplementacją witaminy A powinny uważać kobiety w ciąży – zbyt duże dawki w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia płodu.
- Witamina C. Przedawkowanie witaminy C z naturalnych źródeł jest raczej niemożliwe – jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem. Nieco inaczej rzecz wygląda w przypadku suplementacji. Przedawkowanie jest wtedy realne i może się objawiać dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (np. bólami brzucha), wysypkami, a w przypadku długotrwałej suplementacji dużymi dawkami może spowodować kamicę nerkową.
- Witamina D. Jako że ogromna część populacji cierpi raczej na jej niedobór niż nadmiar, rzadko wspomina się o tym, że można ją przedawkować. Jest to możliwe w przypadku przyjmowania zbyt wysokich dawek suplementu. Hiperwitaminoza może się objawiać np.: bólami brzucha, biegunkami, wymiotami, bólami głowy, ogólnym osłabieniem.
Jak się objawia hiperwitaminoza?
- Magnez. Nudności, wymioty, zawroty głowy, osłabienie, niskie ciśnienie, osłabienie mięśni, czy też zaburzenia oddychania mogą być objawem zbyt dużej ilości magnezu w organizmie (hipermagnezemia). Jeśli nie suplementujesz magnezu, a mimo to badania pokazują przekroczenie normy, warto przejść się do lekarza. Hipermagnezemia może wtedy świadczyć o chorobie nerek.
- Wapń. Nadmiar wapnia (hiperkalcemia) pojawia się nie tylko podczas przyjmowania zbyt dużej ilości tego pierwiastka w suplemencie diety, ale również przy przedawkowaniu witaminy D. Objawia się on m.in. nudnościami, zaparciami, wymiotami, jadłowstrętem, zwapnieniem tkanek.
- Potas. Zbyt duże dawki potasu (hiperkaliemia) mogą doprowadzić do zwolnienia akcji serca, osłabienia mięśni, mrowienia kończyn i ust. Przyjmując potas w postaci suplementu diety, należy ściśle trzymać się zalecanego dawkowania. Przyczyną hiperkaliemii mogą być także choroby nerek, krwotoki i przyjmowanie niektórych leków.