Każda zdrowa kuchnia, także alkaliczna, nie może się obejść bez ziół i przypraw. Nadają one potrawom unikalnego smaku, poprawiają trawienie i wykazują inne, korzystne działanie zdrowotne. Zioła są mile widziane w diecie alkalicznej, zwłaszcza te o silnych właściwościach alkalizujących. Poniżej podpowiadamy, które z popularnych świeżych ziół wykazują największe działanie odkwaszające (po wysuszeniu tracą część swoich właściwości).
Alkalizujące świeże zioła i przyprawy
- Natka pietruszki. To zdecydowany faworyt. Natka pietruszki świetnie odkwasza, w dodatku jest bogatym źródłem roślinnego żelaza (zapobiega anemii), witaminy C (wzmacnia układ odpornościowy), beta-karotenu i witaminy E (dba o wzrok).
- Imbir. Świeży imbir, to jest moc! Ma ciekawy, charakterystyczny smak, który dodaje energii wielu potrawom, ponadto znakomicie odkwasza organizm. Imbir zachwyca uniwersalnością – można go stosować jako przyprawę, dodatek do naturalnych domowych kosmetyków lub naturalne remedium na wiele dolegliwości.
- Czosnek. To kolejna roślina o ogromnej mocy. Czosnek niesie pomoc przy grypie i przeziębieniu, pomaga zwalczyć infekcje pasożytnicze, korzystnie wpływa na układ pokarmowy, krwionośny, ponadto zawiera cenne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się i chronią przed rozwojem wielu chorób (m.in. nowotworów).
- Czosnek niedźwiedzi. Mówiąc o czosnku, nie sposób nie wspomnieć o jego delikatniejszej odmianie – czosnku niedźwiedzim. W przeciwieństwie do tradycyjnego czosnku jego moc i dobroczynne składniki kumulują się w liściach. Obydwie rośliny mają podobne właściwości, lecz czosnek niedźwiedzi jest lżej strawny i łatwiej się przyswaja.
- Bazylia. Ze względu na swoje właściwości i cudowny smak, bywa nazywana przez kucharzy „królową ziół”. Bazylia wykazuje działanie odkwaszające, przeciwzapalne, antyseptyczne. Znakomicie wspomaga pracę układu pokarmowego, ponadto… sprawdza się jako naturalny odstraszacz komarów.
- Mięta. Odkwasza, oczyszcza, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, wspomaga trawienie, łagodzi dolegliwości bólowe i wybornie smakuje w domowej lemoniadzie.
- Koperek. Jedną z najcenniejszych grup substancji obecnych w koperku, są olejki eteryczne wspomagające pracę układu pokarmowego. Roślina łagodzi niestrawności, wzdęcia, łagodzi ból (przy zapaleniu stawów), reguluje poziom cholesterolu, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i oczywiście odkwasza organizm.
- Szałwia. Ta roślina jest ceniona nie tylko przez kucharzy i zielarzy, ale również ezoteryków, którzy używają jej do oczyszczenia otoczenia z negatywnych energii.
Do powyższej listy warto jeszcze dodać: estragon, kolendrę, lubczyk, majeranek, melisę, oregano, rozmaryn, tymianek.