Od jakiegoś czasu kaszel kojarzy się głównie z objawem koronawirusa. Mimo że covid-19 wywrócił dotychczasowe życie do góry nogami i stał się chorobą nr 1 w wielu mediach, to jednak inne choroby nie zniknęły. Kaszel, zwłaszcza przewlekły, może świadczyć także o innych dolegliwościach.
Czym jest kaszel?
Kaszel to odruch wspomagający oczyszczanie górnych dróg oddechowych. W zależności od długości trwania kaszel dzieli się na ostry (trwający do 3 tygodni), podostry (trwający 3–8 tygodnie) i przewlekły (trwający ponad 8 tygodni). W zależności od obecności wydzieliny: suchy (tzw. kaszel nieproduktywny) oraz mokry (tzw. kaszel produktywny).
Przyczyny kaszlu
Kaszel jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów w gabinetach lekarzy rodzinnych. Specjaliści wskazują, że przyczyn kaszlu może być bardzo dużo, np.:
- Infekcje górnych dróg oddechowych. To jedna z najczęstszych przyczyn przy zapaleniu gardła, grypie, przeziębieniu itp.
- Zapalenie płuc o różnym podłożu, np. wirusowe, bakteryjne, grzybicze (kaszel mokry + inne objawy, np. gorączka, duszności).
- Spływanie wydzieliny z nozdrzy po tylnej ścianie gardła.
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP (oprócz kaszlu inne objawy, np. „świszczący” oddech).
- Przewlekłe zapalenie oskrzeli (kaszel mokry).
- Refluks (kaszel raczej w nocy lub nad ranem + objawy refluksowe).
- Astma (oprócz kaszlu inne objawy, np. duszności).
- Alergie (oprócz kaszlu inne objawy charakterystyczne dla alergii, np. kichanie, wodnisty katar, łzawienie oczu, swędzenie skóry).
- Choroby autoimmunologiczne, np. niedoczynność tarczycy (obecność tzw. kaszlu idiopatycznego, czyli kaszlu suchego, któremu towarzyszy uczucie podrażnienia gardła; kaszel idiopatyczny mogą wywoływać np. dym tytoniowy, perfumy, zmiana temperatury, dłuższe mówienie).
- Palenie papierosów (głównie kaszel mokry; zmiana kaszlu z mokrego na suchy może świadczyć o rozwoju raka płuc).
- Rak płuc, zwłóknienie płuc, zatorowość płucna.
Kiedy kaszel jest objawem niebezpiecznej choroby?
Niestety kaszel jest często bagatelizowany przez chorych. W niektórych przypadkach (np. grypa, przeziębienie) rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju, ponieważ znika on samoistnie. Jeśli jednak kaszel trwa ponad 8 tygodni, należy koniecznie zwrócić się do lekarza. Przewlekły kaszel może świadczyć o rozwoju poważnych chorób, w tym raka płuc. Warto również uważać na kaszel poinfekcyjny. Może on się przez pewien czas utrzymywać po infekcji, jeśli jednak trwa to dłużej niż 7-8 tygodni, należy odwiedzić specjalistę. W obecnej sytuacji (pandemia koronawirusa) kaszel może być także objawem covid-19.