Nadwaga to niewątpliwie jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie oraz w Polsce. Prognozy nie są optymistyczne – według różnych szacunków liczba osób z nadwagą stale się powiększa i dotyczy to różnych grup wiekowych. Co jest przyczyną tego zjawiska? Hermann Straubinger, autor książki Zdrowe odkwaszanie, wskazuje główne przyczyny nadwagi.
6 przyczyn nadwagi
- Żywność przetworzona. Żywność przetworzona to ogromny segment żywności w niemal każdym sklepie. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że ma długi termin przydatności, jednak na tym zalety się kończą. Brakuje jej przede wszystkim witamin i minerałów, ponieważ niemal każdy proces obróbki zmniejsza ilość dobroczynnych związków. Jest w niej za to dużo „pustych kalorii”, które przyczyniają się do nadwagi.
- Geny. Liczne badania naukowe wskazują, że nadwaga w jednej trzeciej jest ustalona przez nasze skłonności dziedziczne. Nie oznacza to, że dana osoba jest skazana na otyłość. Optymalna dieta i umiarkowana aktywność fizyczna pomogą utrzymać prawidłową wagę, także wtedy, gdy geny nie sprzyjają.
- Niewłaściwe nawyki żywieniowe. Przyczyny nadwagi mogą także leżeć w nawykach żywieniowych. Nie tylko to, co jemy, ale również jak jemy ma wpływ na otyłość lub jej brak. Do tej kategorii można zaliczyć posiłki zjadane późnym wieczorem lub nocą, jedzenie wtedy, gdy nie jesteśmy głodni, lecz z przyzwyczajenia, dla towarzystwa, do serialu lub po to, żeby „zagryźć” negatywne emocje.
- Brak ruchu. Aktywność fizyczna to niekwestionowany sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami. W dodatku rewelacyjnie wpływa na układ krążenia, kostny, stawowy, odpornościowy itp. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wyciskać siódmych potów na siłowni – wystarczy umiarkowana, lecz regularna aktywność, która sprawia radość i jest dostosowana do możliwości danej osoby. Tak więc może to być joga, spacer, taniec, jazda na rowerze, pływanie itp.
- Rodzina i środowisko. Hermann Straubinger wskazuje na to, że otoczenie również ma niebagatelne znaczenie. Przypuszcza się, że znacznie więcej niż połowa dzieci otyłych rodziców również będzie otyła. Nic w tym dziwnego – dzieci zwykle przejmują sposób odżywiania rodziców.
- Gospodarka energetyczna organizmu. Niemal wszystkie składniki pokarmowe zostają rozłożone lub przekształcone w procesach chemicznych, które określa się mianem przemiany materii. Organizm wytwarza z nich energię, składniki budulcowe itp. Nadwaga powstaje wtedy, gdy dostarczamy w nadmiarze składników pokarmowych, nieproporcjonalnie do realnego zapotrzebowania energetycznego.