Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane ekstrakty roślinne. Są używane do poprawy zdrowia ciała, umysłu i duszy. Dzięki nim można odstresować się, uporać się z bólem głowy, przeziębieniem lub innymi dolegliwościami. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów olejków. Jeśli nie zamierzasz rozbudowywać „kolekcji”, warto polecić zwłaszcza trzy. Są one łatwo dostępne, mają przystępne ceny i pomagają przy wielu częstych dolegliwościach.
Olejki eteryczne do domowej apteczki
- Olejek miętowy. Mięta wspaniale orzeźwia i odświeża – także pod postacią olejku eterycznego. Olejek można stosować przy przeziębieniu, katarze, schorzeniach układu pokarmowego (niestrawności, mdłości, kolki). Ponadto poprawia samopoczucie, koncentrację i odporność. Można go używać do odstraszania owadów.
- Lawendowy. Lawenda jest znana ze swoich uspokajających właściwości. Jej zapach koi nerwy, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Ponadto olejek lawendowy ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne (można go używać do produkcji domowych kosmetyków). Użyty do inhalacji łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że jest to jeden z nielicznych olejków, który możesz zaaplikować bezpośrednio na skórę. Latem można go z powodzeniem używać do odstraszania komarów.
- Olejek cytrynowy. Ma świeży, energetyzujący zapach. Jest znany z pozytywnego wpływu na układ nerwowy – poprawia nastrój, koncentrację i pamięć. Wykazuje także silne działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne (sprawdzi się w domowych atomizerach). Dodając go do domowych kosmetyków można poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci. Olejek cytrynowy pomaga także przy infekcjach górnych dróg oddechowych i odstrasza owady.
Jak używać olejków?
Kupując olejki eteryczne, postaw na dobrą jakość. Olejek za kilka złotych jej nie ma – można go użyć co najwyżej do kominka terapeutycznego, aby zapewnić w pomieszczeniu przyjemny zapach. Jednak cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Zanim wydasz pieniądze, sprawdź, z jakiej uprawy pochodzi produkt.
Jeśli chodzi o stosowanie olejków, należy zachować ostrożność. Dobre jakościowo olejki są silnie skoncentrowane – ich użycie bezpośrednio na skórę lub picie może wywołać nieprzyjemne podrażnienia lub wręcz poparzenia. Jak więc bezpiecznie ich używać? Oto podpowiedzi:
- Kominek aromaterapeutyczny – wystarczy kilka kropli.
- Inhalator – wystarczy kilka kropli.
- Nebulizator – jest najbardziej wydajny.
- Kompres/okład – ręcznik/tkaninę należy zamoczyć w wodzie z kilkoma kroplami olejku.
- W domowych kosmetykach.
- Na skórę, lecz po wymieszaniu z olejem roślinnym.