Mleko migdałowe to jeden z najlepszych zamienników mleka krowiego polecanych na diecie zasadowej. Charakteryzuje się ono łagodnie orzechowym, delikatnie słodkawym smakiem i aromatem. Warto poznać przepis na mleko migdałowe, jego właściwości i dodać je do swojej diety.
Jakie właściwości ma mleko migdałowe?
Migdały to w zasadzie jedyne orzechy polecane w diecie odkwaszającej organizm. Alkaliczne właściwości migdałów są również obecne w mleku migdałowym. Zwłaszcza wtedy, gdy do jego przygotowania użyjesz wody alkalicznej (możesz ją zrobić w kilka sekund, wystarczą do tego krople alkaliczne PuripHy >>). Taki napój może być silnym alkalizatorem, który z łatwością wpleciesz do wielu posiłków, np. smoothie, niektórych zup, owsianki, naleśników, sosów itp. Jednak odkwaszanie organizmu to nie jedyna zaleta mleka migdałowego. Oto inne właściwości tego napoju:
- Jest bogate w witaminy, minerały i inne składniki. Znajdziemy w nim m.in. magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, selen, witaminę A, D, witaminy z grupy B.
- Wspomaga pracę układu pokarmowego. Mleko migdałowe może być pomocne przy zaparciach, wzdęciach, niestrawności, wrzodach i refluksie.
- Wspomaga pracę układu krążenia. Napój migdałowy znakomicie obniża poziom „złego” cholesterolu, dlatego jest polecany w profilaktyce miażdżycy i osobom, które już mają tę chorobę.
- Pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Dotyczy to jednak mleka, które nie ma w swoim składzie cukru.
- Zwiększa wydajność organizmu, przez co jest polecane sportowcom.
- Ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą je pić diabetycy.
Przepis na mleko migdałowe
Mleko migdałowe można bez problemu kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub supermarketach. Warto jednak zrobić je samodzielnie. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad użytymi składnikami i pewność, że napój będzie najwyższej jakości. Poza tym jest ono bardzo proste w wykonaniu, warunkiem jest jednak posiadanie dobrego blendera – im mocniejszy, tym lepszy.
Składniki:
- 1 szklanka namoczonych wcześniej migdałów
- 3 szklanki wody – najlepiej alkalicznej lub mineralnej
Przygotowanie:
- Migdały wraz z wodą zmiksuj w blenderze.
- Powstałą pulpę przecedź przez gazę, drobne sitko lub woreczek do mleka.
- Mleko przechowuj w lodówce. Zmiksowane migdały można wykorzystać do innych dań np. wegańskiego twarożku.
Taki domowy napój rośliny postoi w lodówce około 2-3 dni.