Majeranek to przyprawa, która gości niemal w każdej kuchni w Polsce. Dodaje się ją głównie do dań ciężkostrawnych, np. mięs lub potraw strączkowych, jednak nie wszyscy wiedzą, że może ona pełnić również rolę zioła leczniczego. Poznaj właściwości majeranku i zobacz, jak możesz go wykorzystać.
Właściwości majeranku
Ziele majeranku to przede wszystkim naturalny sposób na poprawę trawienia. Ma ono działanie antyseptyczne, żółciopędne, pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Nie bez powodu roślina ta je polecana do mięs, tłustych dań, czy też roślin strączkowych. Szczypta majeranku przy takich daniach może uchronić nas przed bólem brzucha, wzdęciami, kolką, biegunką, niestrawnością lub innymi problemami trawiennymi. Dzieje się to za sprawą olejku eterycznego i zawartych w nim substancji.
Z kolei napar z majeranku może być pomocny w przypadku:
- Przeziębienia i problemów z zatokami. Napar rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo. Pomaga zmniejszyć uciążliwy katar, ból głowy i zatok.
- Problemów skórnych. Stosowany zewnętrznie napar z majeranku może przynieść ulgę w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń i innych chorób skóry.
- Nadciśnienia. Aromaterapia z udziałem olejku eterycznego majerankowego może obniżyć ciśnienie krwi.
- Stresu. Olejek eteryczny majerankowy należy do czołówki olejków uspokajających i łagodzących stres. Do innych olejków antystresowych należą m.in. olejek melisowy, pomarańczowy, cytronellowy, cyprysowy, rumiankowy, lawendowy.
- Problemów z oczami. Kompresy z naparu są polecane m.in. przy zapaleniu spojówek.
- Stanach zapalnych krtani. Majeranek przynosi ulgę także osobom, które pracują głosem. W przypadku chrypek lub stanów zapalnych krtani napar z tego zioła może złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Nawet najlepszy naturalny specyfik może mieć jakieś przeciwwskazania. Tak jest w przypadku ziela majeranku. Przede wszystkim roślina nie powinna być stosowana przez osoby, które są na nią uczulone. Ponadto nadmierne stosowanie zewnętrzne może doprowadzić do zmian pigmentacyjnych na skórze. Szczególną ostrożność należy zachować również w trakcie lata – aplikując np. maść majerankową na skórę bądź też przemywając ją naparem, należy unikać słońca, ponieważ mogą wystąpić podrażnienia.