Rukiew wodna to małe, niepozorne warzywo, które określa się mianem „superfoods”, czyli żywności niezwykle bogatej w składniki odżywcze. Warzywo zyskało na popularności od czasu badania przeprowadzonego przez amerykańską agencję CDC. Badanie pokazało, że roślina charakteryzuje się wyższą gęstością składników odżywczych od tak popularnych i zdrowych warzyw jak brokuły, jarmuż i szpinak!
Co to za warzywo?
Rukiew wodna bywa również nazywana rzeżuchą wodną. Z wyglądu przypomina rozbudowaną rzeżuchę lub drobną sałatę. Należy do rodziny kapustowatych, podobnie jak brokuł, kalarepa, brukselka, kapusta. Jej smak jest dość wyrazisty, podobnie jak smak rzeżuchy.
Rukiew wodną doceniali już starożytni. Egipcjanie wierzyli, że sok z rukwi zwiększa wydajność fizyczną, a Grecy – że zwiększa potencjał intelektualny. Dziś nie musimy opierać się o wierzeniach, ponieważ badania naukowe pokazują z jak cenną rośliną mamy do czynienia.
W Polsce roślina występuje niemal wyłącznie na zachodzie kraju i jest objęta ochroną. Rukiew można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, w hipermarketach lub można kupić nasiona i wysiać w domowym ogródku lub w doniczce na parapecie.
Rukiew wodna a profilaktyka antynowotworowa
Najprawdopodobniej jedną z największych zalet zdrowotnych tego warzywa jest ochrona przed nowotworami. Związki zawarte w rukwi (m.in. antyoksydanty, izotiocyjaniany) hamują namnażanie się komórek rakowych w już istniejących guzach i chronią przed nawrotem choroby. Tak więc rukiew wodna może być ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej.
Inne właściwości rukwi
Co jeszcze ma do zaoferowania ta niepozorna zieleninka? Całkiem sporo:
- Zapobiega awitaminozie. Rukiew zawiera w sobie mnóstwo składników odżywczych, dzięki czemu może uchronić nas przed niedoborami witamin, minerałów lub innych związków.
- Zmniejsza ryzyko nadciśnienia i chorób serca. Dzieje się to za sprawą obecności 17 witamin i innych składników odżywczych kluczowych dla prawidłowej pracy układu krążenia.
- Odkwasza organizm. A pomaga w tym obecność 4 najważniejszych alkalizujących minerałów (sód, potas, magnez, wapń).
- Jest świetnym „kosmetykiem”. Opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia jej kondycję, a nawet nieznacznie spłyca zmarszczki.
Rukiew można dodawać do sałatek, zup, kanapek, tostów, owocowo-warzywnych koktajli, a także innych potraw.