Sezon na szparagi jest krótki – zaczyna się pod koniec kwietnia, a kończy w lipcu. Warto wykorzystać ten czas i przyrządzać te wspaniałe warzywka, póki są. Dziś podpowiadamy jak przygotować pieczone szparagi w towarzystwie pomidorków.
Pieczone szparagi z pomidorkami
Składniki:
- 1 pęczek szparagów
- ok 500 g pomidorów cherry, koktajlowych lub innej odmiany drobnoowocowej
- garść płatków migdałów
- niewielka ilość (ok 30 g) sera feta
- 3-4 łyżki oliwy
- pieprz, sól, tymianek lub oregano (najlepiej świeże)
Przygotowanie:
- Szparagi i pomidorki dokładnie umyj i osusz.
- Ze szparagów ułam zdrewniałą końcówkę.
- Wymieszaj sól, pieprz i oliwę, a następnie zamocz w niej pomidorki.
- Pomidorki ułóż w naczyniu żaroodpornym, a później ułóż na nie szparagi.
- Naczynie wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piecz 12-20 minut, w zależności od grubości warzyw i tego, czy wolisz szparagi bardziej miękkie, czy też bardziej al dente.
- W międzyczasie podpraż na patelni delikatnie płatki migdałów.
- Gdy warzywa upieką się, posyp je płatkami migdałów, pokruszoną fetą i świeżymi ziołami.
Smacznego 🙂
Danie można potraktować jako lekki posiłek, bądź też podawać z rybą lub lekkim mięsem. Szparagi i pomidorki świetnie smakują również w towarzystwie makaronów lub kasz. Pieczone szparagi (bez pomidorków, fety i migdałów) można śmiało wykorzystać do zupy krem >>
Dlaczego warto jeść szparagi?
Szparagi to fantastyczne warzywa. Są niskokaloryczne, lekkostrawne, oczyszczają organizm z toksyn i odkwaszają. Dzięki nim można poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci. Pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu, a dzięki obecności antyoksydantów zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za choroby nowotworowe i inne choroby cywilizacyjne.
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, niektóre osoby powinny ograniczyć spożywanie szparagów lub w ogóle ich unikać. Dotyczy to osób chorujących na dnę moczanową i mających problemy z kamieniami nerkowymi, ponieważ pewne składniki zawarte w szparagach powodują odkładanie się kwasu moczowego w organizmie.
Więcej o właściwościach tych warzyw możesz dowiedzieć się z artykułu Dlaczego warto jeść szparagi? >>