Mniszek lekarski >> to cudowna roślina. Oczyszcza, odkwasza organizm, wspomaga odporność, a to zaledwie część jego właściwości. Zajmuje ważne miejsce w ziołolecznictwie, a odpowiednio przygotowany i dawkowany jest w stanie znacznie podreperować zdrowie. Roślinę można przygotować na wiele sposobów, a jednym z nich jest syrop z mniszka. Niestety, większość przepisów bazuje na białym cukrze, który zakwasza organizm. Czym można go zastąpić? Podpowiadamy poniżej.
Syrop z mniszka bez cukru
Świetną i zdrową alternatywą dla białego cukru może być ksylitol. Jest to rodzaj cukru pozyskiwany z brzozy lub kukurydzy. Ten produkt jest na tyle bezpieczny, że mogą go spożywać nawet osoby chore na cukrzycę. Ksylitol wykazuje m.in. działanie przeciwpróchnicze, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwdrożdżycowe. Jego wadą jest to, że w przypadku nadmiernego spożycia może powodować problemy żołądkowe (biegunki, wzdęcia, ból brzucha). Jeśli jednak będzie stopniowo dawkowany, np. w syropie z mniszka, takie niedogodności nie grożą.
Składniki:
- 0,5-0,7 l kwiatów mniszka (całych – z płatkami, szypułką)
- 1 szklanka ksylitolu
- sok z cytryny lub limonki
- 0,5 litra wody
Przygotowanie:
- Kwiaty opłucz czystą wodą, następnie rozłóż na papierze i odczekaj kilka godzin. W tym czasie z ziół wyjdą ewentualne owady i inne stworzenia.
- W garnku zmieszaj kwiaty, wodę i sok z cytryny lub limonki i gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę.
- Miksturę odstaw na jeden dzień, następnie odcedź ją, np. przez gazę.
- Do płynu dodaj ksylitol i ponownie zagotuj na wolnym ogniu do momentu, aż płyn się trochę zredukuje.
- Miksturę przelej do słoików, zakręć, odwróć do góry dnem.
I gotowe 🙂
Miód z mniszka
Ksylitol można również zastąpić miodem. Co prawda jest to produkt zakwaszający organizm, jednak ze względu na obecność wielu dobroczynnych związków jest on znacznie lepszą opcją niż zwykły biały cukier. Jeśli zdecydujesz się na miód, formuła wykonania będzie inna:
- Kwiaty mniszka umieść w słoiku.
- Dodaj sok z cytryny lub limonki.
- Zalej miodem. Miksturę trzymaj około 3 tygodni, od czasu do czasu wstrząsając słoikiem.
- Odcedź miód przez sito.
Bez względu na to, czy wybierzesz syrop z mniszka bez cukru, czy też miód mniszkowy, będziesz korzystać z jego dobroczynnych właściwości.
Mniszek lekarski czy mlecz?
Maj jest najlepszym miesiącem na samodzielny zbiór kwiatów mniszka. Jeśli będziesz to robić pierwszy raz, warto dokładnie zapoznać się z wyglądem tej rośliny, ponieważ bardzo łatwo można ją pomylić z mleczem. Jakie są między nimi różnice? Wyjaśniamy w artykule Mniszek lekarski – roślina do zadań specjalnych >>