Łagodna depresja i gorsze samopoczucie to dość częsty stan w okresie jesienno-zimowym. Zanim sięgniesz po apteczne specyfiki, warto rozejrzeć się za naturalnymi remediami. A jak wiadomo, jednymi z najlepszych naturalnych „lekarstw” są zioła. Oto 5 ziół pomocnych przy łagodnej depresji i stanach obniżonego nastroju.
Dziurawiec
Dziurawiec bywa polecany na łagodną depresję nawet przez lekarzy. To zioło może być pomocne w stanach obniżonego nastroju, niepokoju lub wyczerpania nerwowego. Zielarze polecają go również na problemy pokarmowe. W tym przypadku zioło zmniejsza wzdęcia, biegunkę, łagodzi nieżyt żołądka i jelit, łagodzi objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Bazylia pospolita
Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół w kuchni. Doceniają ją zarówno kucharze, jak i zielarze. Bazylia działa znakomicie na organizm. Pomaga osobom zestresowanym – łagodzi napięcie, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie. Oprócz tego wspomaga pracę układu pokarmowego, wzmaga apetyt, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Dzięki obecności czterech kluczowych minerałów alkalizujących, wspomaga odkwaszanie organizmu.
Melisa
Uspokajające właściwości melisy są powszechnie znane, tak więc nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Niepozorna herbatka z melisy pomoże złagodzić stres, niepokój, nerwowość. Podobnie jak bazylia, ułatwia zasypianie. Ta roślina jest również pomocna przy grypie, przeziębieniu, bólach głowy. Stosowana zewnętrznie łagodzi opuchliznę, otarcia i ugryzienia owadów.
Rumianek
Rumianek to jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych roślin w lecznictwie. Zawiera m.in. olejki eteryczne, witaminy, minerały, flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, cholinę. To między innymi dzięki tym związkom rumianek wszechstronnie działa na organizm. Jego dobroczynne właściwości zmniejszają stres i ułatwiają zasypianie. Oprócz picia herbatki z rumianku, dobrym pomysłem jest także kąpiel z dodatkiem naparu z tej rośliny.
Kozłek lekarski
To kolejne popularne zioło stosowane na sen i uspokojenie. Kozłek lekarski, znany także jako waleriana, wykazuje również działanie rozkurczowe, dlatego można go stosować jako pomoc przy bolesnych miesiączkach lub dolegliwościach żołądkowych.
Pomoc specjalisty
Jeśli nastrój depresyjny pogłębia się, warto udać się po pomoc do specjalisty – psychologa, psychiatry lub terapeuty. Długotrwały smutek może być jednym z objawów cięższej postaci depresji.