Święta to czas, kiedy postanowienia dietetyczne są wystawione na wielką próbę. W pełni rozumiemy pokusę, na jaką wystawiają nas aromatyczne mięska, wyborne słodkie wypieki, czy też pierogi wykonane z białej mąki. Czasem jednak wystarczy niewielka zmiana w składzie, aby z kalorycznego lub zakwaszającego dania zrobić nieco bardziej dietetyczną, alkalizującą potrawę. W dodatku zachowując wyborny smak 🙂 Poniżej prezentujemy przepis na pierogi orkiszowe z kapustą i grzybami.
Pierogi orkiszowe z kapustą i grzybami
Składniki na ciasto:
- 250 g mąki orkiszowej
- 125 ml ciepłej wody
- 2 łyżki oleju ryżowego
- szczypta soli do smaku
Wykonanie ciasta:
- Składniki wymieszaj ze sobą i wyrabiaj ciasto (ręcznie lub z pomocą robota). Gdy ciasto uzyska pożądaną konsystencję, pozostaw je w misce pod przykryciem na około 15 minut.
- Posyp blat mąką. Ciasto pougniataj jeszcze przez chwilę, a następnie rozwałkuj je na blacie.
- Gdy ciasto będzie wystarczająco cienkie, zacznij „wycinać” kółeczka, na przykład z pomocą szklanki. Następnie dodaj farsz i formuj pierogi.
- Pierogi gotuj we wrzącej, osolonej wodzie, około trzech minut – do momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Składniki na farsz:
- 2 szklanki suszonych grzybów
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- 1 cebula
- 1 pietruszka
- 2 łyżki oleju ryżowego
- 1 marchewka
- sól, pieprz i inne ulubione przyprawy do smaku
Wykonanie farszu:
- Grzyby przelać zimną wodą, przełożyć do miseczki, zalać wodą i odstawić na noc.
- Następnego dnia grzyby zagotować (może być w tej samej wodzie), dodać marchew i pietruszkę i razem gotować na małym ogniu, do momentu aż się zrobią miękkie (około 30 minut). Całość odcedź.
- W osobnym garnku ugotuj kapustę do miękkości (około 30 minut). Kapustę dodaj do grzybów, marchwi i pietruszki i wszystko wymieszaj. Całość pokrój na desce na mniejsze kawałki, następnie dopraw przyprawami.
- Cebulę pokrój na drobne kawałki i delikatnie zeszklij na patelni. Dodaj do farszu i całość dokładnie wymieszaj.
Mąka orkiszowa jest znakomitym pełnowartościowym zamiennikiem zwykłej, białej mąki. Nadaje się do pierogów, chleba i innych wypieków. Ma działanie alkalizujące.