Żurawina od pokoleń jest używana nie tylko jako dodatek do różnych dań, ale również jako naturalny preparat na najróżniejsze dolegliwości. Niesie ona ulgę przede wszystkim przy chorobach nerek i pęcherza moczowego, choć nie są to jej jedyne możliwości. Zobacz, do czego może ci się przydać żurawina.
Właściwości i składniki odżywcze
Żurawina w 88% składa się z wody, oprócz tego znajdziemy w niej m.in.: witaminę C, witaminę E, K1, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan, selen, błonnik, węglowodany, flawonoidy, kwas benzoesowy (zapewnia długą świeżość), jabłkowy i cytrynowy (nadają cierpki i kwaśny smak). To między innymi te składniki sprawiają, że ta niepozorna roślina wykazuje następujące właściwości:
- Działanie antybakteryjne. Pomaga m.in. na bakterie E. coli, helicobacter pylori, czy też bakterie wywołujące choroby dziąseł i przyzębia.
- Działanie probiotyczne, czyli poprawiające skład mikroflory jelitowej.
- Pomoc w leczeniu chorób nerek i układu moczowego.
- Zapobieganie chorobom układu krążenia. Sok z żurawiny podnosi poziom „dobrego” cholesterolu i zapobiega „zatykaniu się” naczyń krwionośnych, dzięki temu zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca. Zobacz inne alkaliczne produkty, które uchronią cię przed zawałem serca >>.
- Zapobieganie chorobom nowotworowym, m.in. raka płuc, okrężnicy, czy też białaczki.
- Dobroczynny wpływ na mózg i układ nerwowy. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy żurawina spowalnia proces starzenia się komórek mózgu.
Kiedy zbierać żurawinę?
Czas zbioru liści i owoców jest różny. Liście zbiera się i suszy latem, natomiast owoce jesienią – nawet po przymrozkach. Niskie temperatury pozbawiają je charakterystycznej cierpkości. Owoce żurawiny są niezwykle trwałe, a zalewając je zimną wodą, można przedłużyć ich świeżość nawet o kilka miesięcy.
Żurawina w kuchni
Jakie są kulinarne możliwości żurawiny? Na przykład takie:
- Herbatka z żurawiną. W sklepach zielarskich, a także w wielu większych supermarketach, można dostać herbatkę z żurawiny. Jest to znakomita alternatywa dla zwykłej czarnej herbaty. Choć herbatka nie wykazuje tak wielu cennych właściwości, co sama żurawina, to jednak nadal możemy liczyć na jej działanie moczopędne i detoksykujące.
- Suszone owoce żurawiny. To znakomity dodatek do deserów, owsianek, jogurtów, sałatek owocowych, ale również dań warzywnych i mięsnych.
- Sok z żurawiny. Chcąc w pełni wykorzystać właściwości żurawiny, warto zaopatrzyć się w sok. Można go popijać samodzielnie lub dodawać do niektórych potraw lub warzywno-owocowych koktajli.
Przeciwwskazania
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, niektórzy nie powinni spożywać tej rośliny. Do przeciwwskazań zalicza się:
- Osteoporoza
- Kamienie nerkowe
- Przyjmowanie warfaryny (leku przeciwzakrzepowego)