Sok z kiszonej kapusty od niepamiętnych czasów jest stosowany jako naturalne remedium na wiele dolegliwości. Jeśli więc przygotowujesz kiszoną kapustę na surówkę lub inne danie, nie wylewaj soku. Poznaj jego cenne właściwości i wykorzystaj go, aby wzmocnić organizm.
Sok z kiszonej kapusty – właściwości
Najbardziej dobroczynne składniki w soku z kiszonej kapusty to szczepy bakterii. Działają one na podobnej zasadzie, co antybiotyki – niszczą chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego kiszonki oraz sok z kiszonej kapusty są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym, gdy częściej niż zwykle można złapać przeziębienie lub grypę.
Sok z kiszonej kapusty zawiera również fitoncydy – związki o działaniu bakterio i grzybobójczym. W jego składzie znajdziemy również dużo witamin i minerałów, między innymi witaminę C, B, E, P, magnez, wapń, żelazo, potas, siarkę.
Naukowcy „wzięli pod lupę” sok z kiszonej kapusty. Dzięki nim wiemy, że ten niepozorny napój:
- Ma działanie probiotyczne, a więc dba o prawidłową mikroflorę układu pokarmowego.
- Obniża ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory (np. żołądka, dwunastnicy, jelita grubego).
- Pomaga zlikwidować pasożyty.
- Oczyszcza organizm z toksyn.
- Wzmacnia układ odpornościowy.
- Zmniejsza szkodliwe działanie alkoholu.
Przepis na domową kapustę kiszoną
Dobrą kapustę kiszoną i sok z kiszonej kapusty można bez problemu kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak jej samodzielne przygotowanie jest bardzo proste, w dodatku daje dużo satysfakcji.
Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii między innymi Leuconostoci i Pediococcus, po uprzednim zasoleniu. Za charakterystyczny kwaśny smak odpowiada kwas mlekowy.
Składniki:
- 1 kg kapusty
- 2 gramy soli niejodowanej
- 1 jabłko
- 1 marchewka
- kilkanaście nasion kopru lub kminku
- kilka ziaren jałowca
Przygotowanie:
- Kapustę szatkujemy i solimy. Zostawiamy na stolnicy na mniej więcej godzinę (w tym czasie trochę zmięknie i straci gorycz).
- Następnie przekładamy kapustę do dużej miski i dodajemy utarte jabłko, nasiona kopru lub kminku, marchewkę startą na tarce o dużych oczkach oraz ziarna jałowca.
- Mieszamy wszystkie składniki, przekładamy do weków, jak najmocniej ubijając kapustę, przykrywamy słoiki.
- Odstawiamy w ciepłe miejsce (około 18°C). Kapusta kiszona jest gotowa do spożycia po 2-3 dniach.
Przepis pochodzi z książki „Jesień w kuchni Pięciu Przemian”.