Wśród owoców odkwaszających organizm główne miejsce zajmuje cytryna. Jednak równie cennym w diecie alkalicznej, a nieco mniej popularnym owocem jest grejpfrut. Warto o nim mówić i eksponować jego zalety, dlatego dziś poświęcamy uwagę właśnie jemu.
Krótka historia grejpfruta
Ten owoc pochodzi z Azji, a w XVII wieku został sprowadzony na wyspę Barbados przez kapitana Jamesa Shaddocka. Od tego czasu rejon upraw rozprzestrzenił się na okolice Morza Karaibskiego, a współcześnie również w USA. Grejpfruty są najprawdopodobniej mieszanką pomarańczy olbrzymiej i pomarańczy chińskiej. Owoce grejpfruta rosną w kiściach, podobnych do kiści winogron, stąd też pochodzi ich nazwa „grapefruit”.
Właściwości grejpfruta
Grejpfruty, podobnie jak inne cytrusy, są bogatym źródłem witaminy C, która jest jednym z kluczowych elementów do zachowania dobrego zdrowia. Dzięki niej układ odpornościowy prawidłowo funkcjonuje, jesteśmy chronieni przed miażdżycą i niektórymi rodzajami nowotworów – a to zaledwie część jej właściwości.
Innym, wyjątkowo cennym składnikiem grejpfruta, są flawonoidy. Wykazują one działanie antybakteryjne, antygrzybicze i antynowotworowe. Ich największe stężenie występuje w skórce, pestkach i białej błonie. Te owoce cechują się niskim indeksem glikemicznym i regulują poziom glukozy, dlatego są zalecane osobom chorującym na cukrzycę.
Grejpfrut jest również cennym elementem diet odchudzających. Ma mało kalorii, wspomaga spalanie tłuszczów i przyspiesza przemianę materii.
Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, można go polecić kobietom w ciąży. Oprócz witaminy C i kwasu foliowego, w grejpfrucie znajdziemy również inne witaminy i minerały, np.: witaminę A, E, PP, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk, beta-karoten, błonnik. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, część z nich utrzymuje dobry stan skóry i spowalnia procesy starzenia się. Natomiast zasadowe pierwiastki (sód, magnez, potas, wapń), dbają o równowagę pH.
Jak widać właściwości grejpfruta są naprawdę imponujące. Możemy z nich skorzystać jedząc owoc, pijąc z niego sok lub przyjmując ekstrakt z pestek grejpfruta.
Ekstrakt z grejpfruta
Cenne składniki grejpfruta, między innymi flawonoidy, są zawarte między innymi w pestkach. To właśnie z nich jest robiony ekstrakt, który stał się obiektem wielu badań naukowców z różnych stron świata. Według badaczy, ekstrakt potrafi zwalczyć nawet 800 różnych wirusów i bakterii. Ten niepozorny preparat wspomaga leczenie, między innymi chorób układu oddechowego, jamy ustnej, przewodu pokarmowego.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Mimo wielu cennych właściwości, grejpfrut i ekstrakt z jego pestek, nie jest polecany każdemu. Jeśli spożywasz regularnie leki, na przykład antyalergiczne lub leki na choroby układu krwionośnego, to ten owoc może obniżyć ich skuteczność i zwiększyć działania niepożądane.