Czosnek jest fascynującą rośliną – to naturalny „antybiotyk”, który szybko stawia na nogi przy grypie i przeziębieniu. Podnosi również ogólną odporność organizmu, wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. W dodatku chroni przed niektórymi chorobami (miażdżyca, nadciśnienie). Warto nie zniechęcać się jego smakiem i zapachem, lecz skorzystać z dobroczynnych właściwości czosnku.
Właściwości czosnku
Jeden ząbek czosnku to bogactwo cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim witaminy (np. witaminę C, witaminy z grupy A, witaminę K), minerały (np. żelazo, magnez, sód, potas, miedź, chrom, selen, mangan), błonnik, związki aktywne (np. adenozyna, garlicyna, allicyna, flawonoidy). Dzięki nim czosnek radzi sobie z poniższymi dolegliwościami.
- Infekcje wirusowe i bakteryjne. Czosnek stanowi niezawodną pomoc przy grypie i przeziębieniu. W okresie jesienno-zimowym warto częściej dodawać go do swego menu.
- Wysokie ciśnienie krwi. Według niektórych badań regularne jedzenie czosnku pozwala obniżyć ciśnienie nawet o 10%.
- Przedwczesne starzenie się organizmu. Czosnek zawiera antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki – substancje odpowiadająca za starzenie się organizmu i powstawanie niektórych chorób.
- Infekcje pasożytnicze. Niepozorne ząbki czosnku są również ochroną przed pasożytami lub naturalnym sposobem na ich leczenie.
- Zawał i udar. Regularne spożywanie czosnku poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i przeciwdziała zakrzepom krwi.
- Problemy z układem pokarmowym. To warzywo świetnie działa na układ pokarmowy – poprawia perystaltykę jelit, wzmaga wydzielanie żółci.
- Odkwaszanie organizmu. Czosnek to niezawodne warzywo odkwaszające organizm. Więcej zasadowych produktów znajdziesz w tabeli żywności zasadowej.
Czosnek na przeziębienie
Powszechnie wiadomo, że czosnek jest w stanie szybko postawić nas na nogi przy grypie i przeziębieniu. Jednak jak go jeść, aby wykorzystać jego dobroczynne właściwości do walki z chorobą? Przede wszystkim należy jeść czosnek na surowo, najlepiej 2-3 ząbki dziennie podczas infekcji. Dodatkowo 10 minut przed spożyciem należy go rozgnieść. Spowoduje to uwolnienie dobroczynnych substancji (allinazyny, tiosulfinatu, ajoenu), które sprawnie uwolnią nas od chorób. Jako że nie wszyscy są w stanie „przetrawić” charakterystyczny smak czosnku, to w celu jego złagodzenia można go zjeść z warzywami lub kromką chleba.