Potrzebę ograniczenia jednorazowych plastikowych produktów widzą już nie tylko eko zwolennicy. Unia Europejska już wkrótce wprowadzi zakaz ich używania. Od 2021 roku znikną z powszechnego użycia plastikowe sztućce, naczynia, słomki, patyczki higieniczne czy też opakowania na jedzenie. Jeśli nie plastik to co? Polscy naukowcy znaleźli rozwiązanie.
Skrobia ziemniaczana lepsza niż plastik
Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej stworzył materiał biopolimerowy z naturalnych, łatwo dostępnych surowców. Głównym składnikiem innowacyjnej formuły jest skrobia termoplastyczna pozyskana z mąki ziemniaczanej oraz dodatki pochodzenia naturalnego i biopolimer polilaktyd (PLA).
Naukowcy wzięli na warsztat w pierwszej kolejności sztućce. Stworzone przez nich produkty wypadły bardzo korzystnie podczas testów. Charakteryzują się one:
- trwałością,
- wysoką odpornością termiczną,
- są biodegradowalne,
- mogą być kompostowane z resztkami jedzenia;
Nie tylko środowisko naturalne będzie wdzięczne za to ekologiczne rozwiązanie. Zyskają na nim również producenci. Okazuje się, że produkty na bazie skrobi ziemniaczanej są tańsze w produkcji, a proces wdrożenia technologii do produkcji jest bardzo prosty.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za to, żeby odkrycie polskich naukowców pomogło zrewolucjonizować podejście do produktów jednorazowych i rozpowszechnić przyjazne środowisku biodegradowalne produkty.