Sałatka z brokułem to propozycja na śniadanie lub kolację. Dobrze się sprawdzi jako samodzielna przekąska lub jako dodatek do ryby gotowanej na parze. Brokuły należą do warzyw odkwaszających organizm, mają również wiele innych cennych właściwości zdrowotnych, dlatego warto zadbać o to, by często gościły w naszej diecie.
Świetnie smakują lekko podgotowane (w daniach na ciepło i na zimno) oraz w postaci zupy krem.
Sałatka z brokułem
Składniki:
- pół brokułu
- 4 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 6 gałązek natki pietruszki
- sól, pieprz
- sok z cytryny
- łyżka pestek słonecznika lub sezamu
Przygotowanie:
- Podziel brokuł na różyczki, blanszuj je (czyli zanurz na krótko we wrzątku) maksymalnie przez 4 minuty, a później ostudź.
- Przeciśnij przez praskę ząbki czosnku, a następnie podsmaż na oliwie aż zaczną wydzielać silny aromat.
- Dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki, wymieszaj i zdejmij z ognia. Przestudź, a następnie wymieszaj z brokułami.
- Dodaj sól, pieprz. Całość skropl sokiem z cytryny.
- Posyp uprażonymi na suchej patelni pestkami słonecznika lub ziarnem sezamu.
Smacznego 🙂
Właściwości brokułów
Brokuły zawierają m.in. kwas foliowy, potas, witaminę C, witaminę B, witaminę K, A. Natomiast w kiełkach brokułów znajdziemy m.in.: karotenoidy (takie jak beta-karoten), magnez, błonnik pokarmowy.
1.Brokuły są znane przede wszystkim z właściwości antynowotworowych. Jednak, aby zachowały swoje cenne właściwości, należy je umiejętnie przygotować. Podstawowa zasada brzmi, że ich nie rozgotowujemy, natomiast staramy się gotować je jak najkrócej (3 minuty), w małej ilości wody i pod przykryciem. Brokuły warto również gotować na parze.
2. Brokuły są lekkostrawne, niskokaloryczne i przyspieszają przemianę materii. Zawierają również dużo błonnika pokarmowego, co sprawia, że są szczególnie polecane osobom, które dbają o linię.
3. Te wspaniałe warzywa są źródłem chromu, pierwiastka cennego zwłaszcza przy chorobach układu krążenia, cukrzycy i artretyzmie.
4. Brokuły wzmacniają stawy i wspomagają pracę nadnerczy, dzięki temu są polecane w diecie sportowców.
Przepis pochodzi z książki Alkaliczny styl życia.