Całkowite przestrzeganie diety zasadowej jest dla wielu osób zbyt dużym wyzwaniem. Z tego powodu, nie powinieneś się martwić, gdy raz na jakiś czas zdarzy Ci się od niej odejść. Wystarczy, że będziesz przestrzegał jej zaleceń tak dokładnie, jak to możliwe. Będąc na diecie zasadowej, nie głodź się – zamiast tego dokonuj lepszych wyborów podczas zakupów. W tym wpisie przedstawimy kilka głównych zasad, które pomogą Ci w przestrzeganiu diety zasadowej.
Porady dotyczące zasadowego stylu życia
- Większość paczkowanych produktów (także tych w puszkach) ma kwasowe pH i jednocześnie jest niezdrowa. Nie powinieneś kupować takich produktów, jak soki owocowe, paczkowane produkty mięsne czy potrawy mrożone.
- Nadmiar kwasów znajduje się także w napojach alkoholowych, gazowanych, kawie i herbacie. Kwasowy charakter mają także napoje bez cukru, do których dodaje się słodzików. Znacznie lepszym wyborem są napary ziołowe. Możesz pić także herbatę z dodatkiem imbiru.
- Pij dużo wody. Woda to najzdrowszy napój, który pozwala wyeliminować związki zwiększające zakwaszenie organizmu.
- Jedz jak najwięcej surowych warzyw. Większość warzyw ma zasadowe pH. Najzdrowsze są ciemnozielone części roślin.
- Mięso i ryby zakwaszają organizm.
- Bardzo silne działanie zakwaszające ma cukier kryształ. Nie kupuj produktów, które zawierają go w dużych ilościach. Co ciekawe, znajduje się on nawet w keczupie.
- Jak najrzadziej wybieraj produkty mączne, jak chleb, pizza, bułki i makaron. Jeśli nie możesz się powstrzymać od jedzenia węglowodanów, podejmuj mądrzejsze decyzje. Możesz na przykład zastąpić jasne pieczywo, pieczywem pełnoziarnistym.
- Biały ryż można zastąpić brązowym ryżem, który zawiera więcej skrobi opornej.
- Jeśli lubisz soki, przygotowuj je w domu z warzyw. Unikaj soków owocowych, które zawierają mnóstwo cukru.
- Jeśli lubisz jeść owoce, lepszym wyborem będą te, które nie są w pełni dojrzałe.
- Zamiast soków owocowych, lepiej wybrać wodę z cytryną, która silnie odkwasza organizm.
Pamiętaj o ćwiczeniach
Aby utrzymać prawidłowe pH organizmu, nie możesz jedynie poprzestawać na diecie. Staraj się także regularnie ćwiczyć. Regularne ćwiczenia wpływają na usuwanie toksyn, poprawiają trawienie i zmniejszają zakwaszenie. Toksyny, które odkładają się w Twoim organizmie, w większości mają charakter zasadowy. Jeśli pozbędziesz się toksyn, znacznie łatwiejsze stanie się utrzymanie prawidłowego pH.
Dzięki ćwiczeniom możesz między innymi:
- Zmniejszyć masę ciała – większość osób wie o tym, a mimo to nigdy nie ćwiczy.
- Poprawić trawienie – jeśli nie masz problemów z trawieniem, znacznie zmniejsza się odkładanie toksyn z niestrawionych resztek pokarmowych.
- Usunąć toksyny, wydobywające się wraz z potem.
- To także sposób na zwiększenie natlenienia krwi i wraz z tym, wszystkich komórek organizmu. Zwiększony poziom tlenu w organizmie, neutralizuje kwasy.
- Regularne ćwiczenia to także najlepszy sposób na zwiększenie ilości energii oraz lepszą walkę ze stresem.
Opanuj stres
Stres jest związany z powstaniem takich negatywnych emocji, jak depresja, gniew i przygnębienie, które powodują silne zakwaszenie organizmu. Większość osób żyjących w dzisiejszych czasach, narzeka na nadmiar stresu. Na nasze samopoczucie wpływają problemy w pracy lub w szkole, negatywne relacje z innymi ludźmi, choroby i wiele innych czynników.
Wiele chorób takich jak na przykład łuszczyca, rozwija się właśnie wtedy, gdy w naszym życiu pojawia się stres. Często prowadzi to do błędnego koła – choroba sprawia, że bardziej się stresujemy, co nasila jej objawy. Gdy chorujesz, musisz przykładać szczególną uwagę do prawidłowej, zasadowej diety. Pomocne mogą okazać się także techniki relaksacyjne lub modlitwa.
W jaki sposób stres wpływa na pH Twojego organizmu?
Stres prowadzi do powstania reakcji typu „walka lub ucieczka”, co jest związane z wydzielaniem hormonu o nazwie kortyzol. Z tego powodu jest on nazywany hormonem stresu. Kortyzol jest odpowiedzialny za zwiększone wydzielanie żółci, która wpływa na zakwaszenie organizmu. W takim stanie często dochodzi do podwyższenia poziomu kwasów żołądkowych i refluksu. Stres prowadzi także do problemów z trawieniem.
W jaki sposób walczyć ze stresem?
Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest stawienie czoła problemom. Nie szukaj magicznych metod na rozwiązanie problemów z pieniędzmi, chorobami czy otyłością. Zamiast tego zastanów się, jakie drobne kroki możesz podjąć, by poprawić swoją sytuację tu i teraz.
Jeśli zmienisz styl życia na zasadowy, zaczniesz ćwiczyć i zmienisz dietę, stres nie będzie dla Ciebie tak przytłaczający.