Zakwaszeniu organizmu często towarzyszą liczne schorzenia i choroby, od chronicznego zmęczenia aż po depresję. Zakwaszeniu może towarzyszyć cały wachlarz różnych dolegliwości i poważnych stanów zdrowotnych. Jak sprawdzić, czy dotknął Cię ten problem? O tym w dzisiejszym artykule.
Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?
Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej jeden z poniższych objawów, to znak, że Twój organizm jest nadmiernie zakwaszony. Jeśli to robisz, to Twój organizm najprawdopodobniej jest nadmiernie zakwaszony:
- jedzenie mocno przetworzonych pokarmów przez całe życie lub większość życia;
- regularne spożywanie alkoholu, kawy i herbaty;
- uzależnienie od papierosów i/lub zażywanie narkotyków;
- regularne przyjmowanie leków;
- jedzenie dużych ilości mięsa oraz małej ilości świeżych warzyw i owoców;
- chroniczny stres;
- nadwaga lub otyłość;
- choroby metaboliczne np. cukrzyca;
- choroby układu oddechowego np. astma.
Ludzki organizm powinien utrzymywać odczyn pH krwi na poziomie od 7,3 do 7,4. Zakwaszenie organizmu występuje, kiedy odczyn pH krwi spada do 7,35 zaś nadmierna zasadowość, kiedy pH krwi wzrasta powyżej 7,45. Są to warunki, które mogą bezpośrednio zagrażać Twojemu życiu. Odczyn pH krwi można łatwo sprawdzić za pomocą badania krwi. Pozostałe płyny ustrojowe powinny mieć pH w granicach od 7,0 do 7,5.
Odczyn pH Twojego organizmu w znacznej mierze zależy od tego, co jesz oraz od Twojego stylu życia. Nadmierne zakwaszenie organizmu powoduje utrudnienie pracy dla wszystkich organów w Twoim ciele, od skóry aż do nerek czy wątroby.
Bardzo ważne jest, aby zapewnić swojemu organizmowi sprawność w buforowaniu niebezpiecznych kwasów dietetycznych i metabolicznych. Można to zrobić, dzięki jedzeniu większej ilości warzyw i owoców, które uzupełniają dietę, w minerały. Które produkty są najlepsze? Sprawdź tabelę żywności zasadowej >>