Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przeprowadzili badania, z których wynika, że kwas Omega-6 może mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia skóry.
Eksperyment dla lepszego zrozumienia funkcji kwasu Omega-6
Podczas doświadczeń przeprowadzanych na myszach laboratoryjnych badacze uszkodzili zwierzętom gen odpowiedzialny za produkcję enzymu, który produkuje kwas arachidonowy. Bez wspomnianego kwasu u myszy rozwinęło się ciężkie, owrzodzone zapaleni skóry. Chora skóra dawała o sobie znać w postaci swędzenia, zwierzęta drapały się do tego stopnia, że owrzodzenia ciągle krwawiły.
Gdy do diety zwierząt wprowadzono kwas arachidonowy zapalenie skóry i jego objawy ustąpiły. Naukowcy skupili się na zrozumieniu funkcji kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w organizmach istot żywych.
W wyniku przeprowadzonego eksperymentu badacze upewnili się, ze kwas arachidonowy jest niezbędny dla zdrowia skóry. Wiedza ta przyda się w przyszłych badaniach nad skórą łuszczącą się oraz swędzeniem skóry, które czasami bez przyczyny rozwija się u niemowląt i małych dzieci.
Funkcje kwasu arachidonowego i linolowego w organizmie
Nasz organizm produkuje kwas arachidonowy z kwasu linolowego. Kwas linolowy jest dla naszego zdrowia niezbędny, jednak nasz organizm sam go nie produkuje. Musimy dostarczać ten składnik w diecie, szczególnie spożywając alkaliczne oleje roślinne.
Naukowcy już od dawna zdrowie skóry przypisują działaniu kwasu linolowego. Jest on ważny, ponieważ buduje zewnętrzną warstwę lipidową skóry. Sprawia, że nasze ciało nie traci nadmiernych ilości wody i energii co w efekcie mogłoby doprowadzić do zahamowania wzrostu.
Jednak po przeprowadzonym eksperymencie okazało się, że funkcjonowanie skóry, jest dużo bardziej skomplikowane. Myszy cierpiące na owrzodzone zapalenie skóry miały w swoim ciele wysoki poziom kwasu linolowego. Problem polegał na tym, że ich organizm nie był w stanie zamienić kwasu linolowego na kwas arachidonowy, ponieważ gen odpowiedzialny za taką przemianę został uszkodzony.
Kwas arachidonowy jest niezbędny, aby organizm wytwarzał prostaglandyny, związki, które są odpowiedzialne za „wprowadzanie” w naszym ciele stanów zapalnych i ważnych dla wspomagania funkcji układu odpornościowego. Typowe substancje przeciwbólowe np. ibuprofen czy aspiryna, działają poprzez hamowanie konwersji kwasu arachidonowego w prostaglandyny.
Zdaniem Dr Roberta O. Younga oleje wielonienasycone np. Omega-1 (oliwa z oliwek), Omega-3 (len i konopie), Omega-5 (olej z granatów) czy Omega-6 (olej z ogórecznika) to substancje chelatujące kwasy dietetyczne i metaboliczne. Zakwaszenie organizmu prowadzi do wyniszczania naszych komórek ciała, w tym komórek skóry. Objawia się to poprzez swędzenie. Wprowadzenie do swojej diety i regularne spożywanie olejów wielonienasyconych może przyczynić się do redukcji zakwaszenia organizmu, które jest przyczyną świądu i stanów zapalnych skóry.