Czy wiesz, jakie korzyści niesie ze sobą jedzenie kolorowych owoców i warzyw np.:
-
fioletowego kalafiora,
-
czerwonej kapusty,
-
fioletowego jarmużu,
-
bakłażana,
-
fioletowego bakłażana,
-
czerwonej cebuli,
-
jagód acai,
-
czarnych porzeczek,
-
fioletowej salsefii,
-
jeżyn,
-
jagód,
-
winogron,
-
śliwek
-
suszonych śliwek?
Wymienione wyżej produkty wpływają korzystnie dla ochrony i prawidłowego funkcjonowania przewodu moczowego, pamięci metabolicznej i kwasów dietetycznych. Ponadto spowalniają procesy starzenia i wspomagają zdrowie płuc. Ich regularne spożycie obniża ryzyko niektórych nowotworów.
Owoce i warzywa w odcieniach niebieskości i fioletów zawierają w sobie prozdrowotne flawonoidy, związki fitochemiczne i inne przeciwutleniacze buforujące nadmiar kwasów metabolicznych i dietetycznych.
Niebieskie i fioletowe warzywa i owoce zawierają alkalizujące składniki odżywcze takie jak: luteina, zeaksantyna, resweratrol, błonnik, flawonoidy, kwas elagowy czy kwercetyna.
Wspierają one:
-
ogólny stan organizmu,
-
obniżają poziom cholesterolu,
-
wspomagają aktywność systemu immunologicznego,
-
wspierają zdrową alkalizację produktów spożywczych i płynów,
-
poprawiają wchłanialność wapnia i innych minerałów,
-
buforują wszystkie kwasy przyczyniające się do powstawania stanów zapalnych,
-
zapobiegają oraz redukują przyrost guzów,
-
wykazują działanie antykarcynogenne w przewodzie pokarmowym,
-
redukują działanie kwasów wywołujących powstawanie komórek rakowych.
W szczególności jagody zawierają duże ilości alkalizujących witamin i składników mineralnych takich jak kwas foliowy, potas czy błonnik.
Substancje odżywcze zawarte w alkalizujących owocach i warzywach w odcieniach niebieskości i fioletu
Indole – Dobrym źródłem tych substancji są fioletowy kalafior czy czerwona kapusta. Warzywa kapustne oparte na związkach siarki mogą spowalniać metabolizm substancji rakotwórczych oraz kwasów metabolicznych i dietetycznych. Najwięcej indoli pozostaje w warzywach podczas procesu ich parowania (gotowanie na parze).
Kwas elagowy – Jego dobrym źródłem są fioletowe i niebieskie jagody. Zawarte w nich substancje fitochemiczne minimalizują negatywny wpływ kwasów w estrogenach, który może powodować wzrost komórek nowotworu sutka. Dlatego zawsze warto mieć jagody pod ręką, czy to świeżę czy zamrożone.
Antocyjany – Są zawarte np. w czerwonej kapuście, bakłażanach, winogronach czy jagodach. Te przeciwutleniacze poprawiają funkcje i równowagę mózgu. Ponadto redukują kwasy metaboliczne i dietetyczne, które są przyczyną nowotworów, udarów i chorób serca. Dlatego warto od czasu do czasu pokusić się o zrobienie sałatki z kapusty, koktajlu z jagód i winogron czy pieczonego bakłażana.