Badania na temat ludzkich genów wykazały, że dieta ma na nie bardzo duży wpływ. Jeśli osoba stosuje dietę alkaliczną, przekazuje potomstwu dobre geny. Biochemia jest skomplikowaną dziedziną, ale z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób dieta działa na nasz organizm.
Czasy wojny dają odpowiedź
W 1944 roku w Danii prowadzono badania na temat tego, czy doświadczenia nabyte w ciągu życia są przekazywane następnym pokoleniom. Kobieta, która w ciąży jadła bardzo mało, przekazała dziecku geny „oszczędności”, dzięki czemu dziecko przygotowało się do okresu głodu. Do takich sytuacji dochodziło w całej Europie. Gdy po wojnie był znów dostatek jedzenia, dzieci urodzone w trudnych czasach zaczęły chorować z powodu otyłości. Ich organizmy bardzo dokładnie przyswajały pożywienie, niezależnie od tego, czy było to zdrowe, czy też nie.
Podobne wydarzenia miały miejsce w Szwecji w latach 1800 – 1856, gdy panowała klęska głodu.
Jak działa na człowieka nieprawidłowa dieta?
Nigdy wcześniej nie było takiego dostatku jedzenia. Nadmiar tłuszczu, białek, cholesterolu i środków chemicznych zakwasza organizm i powoduje w nim niebezpieczne zmiany. Jeszcze nie wiemy dokładnie, jakie zmiany genetyczne wywołuje takie odżywianie się, ale w opinii wielu osób jest ono jeszcze groźniejsze, niż głód. Jednocześnie w naszej diecie brakuje wartościowych składników, takich jak witaminy i minerały.
Na szczęście zmiany są odwracalne, dzięki zmianie diety na prawidłową, która opiera się na warzywach i owocach. Jeśli chcesz maksymalnie skorzystać z takich składników, jak potas czy kwas foliowy, to szukaj pokarmów, które je zawierają. To znacznie bardziej wartościowe, niż łykanie tabletek.
Badania wykazały, że bardzo korzystne jest jedzenie w ciąży warzyw, które zawierają ten składnik. Suplementy diety, zawierające go w formie wyizolowanej, wpływają na nieprawidłowy rozwój płodu, nie przynosząc dziecku żadnych korzyści. Podobnie jest z innymi witaminami, które przyjmujesz w formie tabletek.