Więcej niż 55 chorób zostało powiązanych z glutenem, czyli białkiem występującym w pszenicy, życie i jęczmieniu. Szacuje się, że u 99% osób z nietolerancją glutenu lub celiakią, te dolegliwości nigdy nie zostają zdiagnozowane.
Z szacunków wynika również, że aż 15% populacji Stanów Zjednoczonych nie toleruje glutenu. Czy ty też możesz być jedną z tych osób?
Jeśli występuje u ciebie choć jeden z poniższych symptomów, istnieje prawdopodobieństwo, że twój organizm nie toleruje glutenu:
1. Problemy z trawieniem, takie jak: gazy, wzdęcia, biegunka lub zatwardzenie. Często obserwuje się zatwardzenie u dzieci, bezpośrednie po spożyciu glutenu.
2. Rogowacenie mieszkowe (inaczej: występowanie trwałej, gęsiej skórki). Wydaje się, że to rezultat niedoboru kwasów tłuszczowych i witaminy A. Spadek absorpcji tłuszczów jest powodowany przez uszkodzenia jelit, których dokonuje gluten.
3. Męczliwość, splątanie umysłowe, uczucie zmęczenia, występujące po spożyciu posiłku, zawierającego gluten.
4. Uprzednio zdiagnozowana choroba autoimmunologiczna, na przykład: choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń, łuszczyca, twardziny, czy stwardnienie rozsiane.
5. Objawy neurologiczne, takie jak zawroty głowy czy poczucie braku równowagi.
6. Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak ciężki zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół policystycznych jajników czy też bezpłodność o nieustalonym podłożu.
7. Migrenowe bóle głowy, których przyczyną jest zatwardzenie po spożyciu glutenu.
8. Zdiagnozowany zespół chronicznego zmęczenia albo fibromialgia. Te diagnozy sugerują, że twój lekarz nie jest w stanie bezpośrednio wskazać przyczyny twojego zmęczenia i odczuwanego bólu.
9. Zapalenie, uczucie swędzenia lub bólu w stawach – palcach, kolanach lub biodrach.
10. Zaburzenia nastroju, takie jak: depresja, zaburzenia lękowe czy deficyty uwagi.