Seler jest warzywem, który w Polsce kojarzy się raczej z dodatkiem do zup w postaci włoszczyzny, niż z pełnowartościową rośliną. Okazuje się jednak, że właściwości selera są na tyle imponujące, że warto włączyć go do swojego zdrowego menu.
Właściwości selera
-
Nowotwory – seler to roślina, która zawiera substancje o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Dzięki niemu można zmniejszyć wzrost guzów. Kwas fenolowy zmniejsza działanie prostoglandyn, odpowiedzialnych za wzrost nowotworów. Kumaryny zapobiegają wzrostowi komórek nowotworowych i odkwaszają organizm.
-
Zapalenie płuc – seler wzmacnia układ odpornościowy, ponieważ odkwasza organizm. Zawiera dużo antyoksydantów i substancji, które niszczą bakterie, drożdże i alkalizują tkanki.
-
Katar sienny – seler zmniejsza objawy alergii. Podobne działanie ma imbir, mięta pieprzowa, pietruszka, kurkuma, rumianek i ogórek.
-
Obniżanie ciśnienia – picie soku z selera każdego dnia znacząco obniża poziom cholesterolu. Usuwa płytkę miażdżycową (która ma charakter kwasowy), rozluźnia mięśnie wokół naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ciśnienie krwi.
-
Działanie przeciwzapalne – seler jest pomocny w chorobach związanych ze stanem zapalnym. Usuwa objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia kości i stawów, dny moczanowej, astmy i zapalenia oskrzeli.
-
Funkcjonowanie nerek – seler usprawnia pracę nerek, ponieważ zmniejsza ilość zakwaszających toksyn we krwi. Dzięki ich usunięciu zachodzi znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że w nerkach będą się tworzyły kamienie.
-
Działanie moczopędne – seler zawiera dużo potasu i sodu. Pijąc sok z selera, dostarczasz mu wartościowego płynu i stymulujesz wydzielanie moczu. Dzięki temu możesz pozbyć się obrzęków.
-
Układ nerwowy – minerały, które zawiera sok z selera mają działanie uspokajające i tonizujące. Dzięki niemu będziesz mógł łatwiej zasnąć.
-
Zaparcia – seler jest pomocny także wtedy, gdy cierpimy na zaparcia. Wynikają one bardzo często z nadmiaru stresu – seler naturalnie rozluźnia mięśnie.
-
Odkwaszanie organizmu – sok z selera jest tak bogaty w minerały i witaminy, że wpływa korzystnie na stan krwi i zmniejsza zakwaszenie tkanek. Pomaga w zmniejszeniu ilości kwasów, które znajdują się w naszej jamie ustnej, żołądku i jelitach.
- Odchudzanie – sok z selera warto pić każdego dnia, ponieważ pozwala na zmniejszenie ilości kwasów w organizmie, a także zmniejsza apetyt na potrawy o charakterze kwasowym. Dzięki temu odchudzanie staje się prostsze.
Poznaj inne rośliny odkwaszające organizm. Ich spis pokazuje tabela żywności zasadowej >>