Imbir jest znany na całym świecie. Jest używany jako przyprawa do potraw, a świeże kłącze imbiru w połączeniu z wodą, cytryną i miodem jest skutecznym domowym lekarstwem na przeziębienie. Imbir zajmuje szczególne miejsce w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej i indyjskiej. Poznaj właściwości imbiru i jego zastosowanie.
Zdrowotne właściwości imbiru
Imbir to smaczne i aromatyczne zioło. Jest rozgrzewające i stanowi główny składnik wielu dań kuchni z całego świata. Znakomicie działa na ciało, umysł i… urodę. Oto jego właściwości.
UMYSŁ
- Profilaktyka choroby Alzheimera – ekstrakt z kłącza imbiru jest pomocny w profilaktyce Alzheimera oraz towarzyszących jej zaburzeń w zakresie utraty pamięci oraz dezorientacji w otoczeniu.
- Koncentracja – imbir poprawia zdolność koncentracji oraz funkcje poznawcze, działając jak tonik łagodnie stymulujący pracę mózgu.
- Zażywanie imbiru pomaga także uspokoić układ nerwowy w okresie wzmożonego stresu lub niepokoju, pobudzając jego pracę i wzmacniając go.
CIAŁO
- Przeziębienie – w tradycyjnej medycynie chińskiej imbir stosuje się do leczenia objawów przeziębienia, przewiania i przemoczenia. Roślina ta pomaga wykrzesać qi naszego ciała – czyli energię witalną.
- Trawienie – imbir wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych oraz stymuluje procesy trawienne. Jest popularnym środkiem wiatropędnym i wspomagającym pracę żołądka. Jest przy tym na tyle łagodny, że można go bez obaw podawać małym dzieciom na kolkę. Imbir jest zalecany osobom cierpiącym na przewlekłe problemy z trawieniem i stany zapalne układu pokarmowego, gdyż może przyczynić się do złagodzenia i ukojenia objawów zespołu jelita drażliwego i zapalenia okrężnicy.
- W czasie podróży warto pamiętać o imbirze – jego wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych pomaga wyeliminować pasożyty.
- Reguluje cykl menstruacyjny i pobudza krwawienie miesięczne u kobiet.
URODA
Imbir to bogate źródło przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz rozpadem kolagenu. Zioło to wzmacnia krążenie, co jest niezwykle istotne w walce z cellulitem, a także poprawia elastyczność skóry i przepływ krwi w jej obrębie, opóźniając efekty starzenia się. Ponadto imbir działa stymulująco na skórę głowy i cebulki włosowe, przyspieszając w ten sposób wzrost włosów.
Imbir – przepisy
1.Sok energetyzujący z imbiru
Sok jest prosty do przygotowania, dodaje energii, wspomaga trawienie.
3 ekologiczne czerwone jabłka
2 łodygi selera
1 kawałek imbiru wielkości kciuka
garść natki pietruszki
1 łyżeczka proszku z żeń-szenia syberyjskiego
Wyciśnij sok z jabłek, selera, imbiru i natki pietruszki. Dodaj sproszkowany żeń-szeń, wymieszaj i wypij.
2. Wywar łagodzący dolegliwości kobiece
Poniższa herbatka-napar wspomaga proces odtruwania wątroby oraz przywraca równowagę układu hormonalnego.
1 łyżka suszonego korzenia mniszka lekarskiego
1 łyżka suszonego korzenia lukrecji
pół łyżeczki suszonego kłącza imbiru
pół łyżeczki suszonego niepokalanka pospolitego
pół łyżeczki cynamonu
Wymieszaj wszystkie składniki w szczelnie zamykanym słoiku. Aby przygotować napar, wsyp 2 łyżeczki preparatu do garnka i zalej 2 szklankami filtrowanej wody. Dodaj miód do smaku, odcedź i wypij.
3. Wywar dla mężczyzn
Środek ten pobudza męską energię i witalność.
1 łyżka cynamonu
1 łyżka korzenia łopianu
1 łyżka żeń-szenia syberyjskiego
1 łyżka traganka
1 łyżka witanii ospałej
1 łyżeczka czarnego pieprzu ziarnistego
1 łyżeczka imbiru
Wymieszaj wszystkie składniki w czystym, szczelnym pojemniku. Dodawaj 1-2 łyżeczki mieszanki na 2 szklanki przefiltrowanej wody. Umieść wszystko w garnku lub rondlu, postaw go na kuchence i podgrzewaj przez 15-20 minut. Dodaj miód do smaku, odcedź i wypij.