Zapobieganie chorobie niedokrwiennej mózgu dzięki badaniu USG tętnic szyjnych

Badanie USG tętnic szyjnych pozwala lekarzom na wizualizację ilości blaszek wyściełających ściany tętnicy.

Badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych to badanie bezbolesne i nieszkodliwe. W jego czasie nie jest emitowane promieniowanie. Aby otrzymać obraz wnętrza tętnic szyjnych, wykorzystuje się specjalne urządzenie. 

Każdy człowiek ma dwie tętnice szyjne, po jednej z każdej strony szyi. Każda z tętnic dzieli się na tętnicę zewnętrzną oraz tętnicę wewnętrzną.

Zadaniem wewnętrznych tętnic szyjnych jest dostarczanie do mózgu krwi bogatej w tlen. Natomiast zewnętrzne tętnice szyjne doprowadzają utlenioną krew do twarzy, skóry głowy oraz szyi.

Badanie USG tętnic szyjnych pozwala stwierdzić czy w tętnicach odkładają się tzw. blaszki. Jeśli badanie wskazuje na odkładane się blaszek wówczas mamy do czynienia z chorobą tętnic szyjnych.  Wraz z upływem czasu kwas tłuszczowy zwany blaszkami może stwardnieć lub popękać. Utwardzone blaszki osadzone na ścianach tętnic zwężają pole przepływu utlenionej krwi do mózgu. Choroba nie daje żadnych objawów – naczynia krwionośne nie bolą, ale ich pogarszający się stan, może prowadzić do śmierci. 

Jeśli nastąpi popękanie utwardzonych blaszek, wówczas skrzepy mogą oderwać się od ścianek tętnicy szyjnej. Skrzep może wraz z krwią powędrować do mózgu i utknąć w którejś z mniejszych tętnic. To powoduje zablokowanie przepływu krwi a w efekcie udar niedokrwienny mózgu.

Najczęściej dochodzi do niego u osób, które jedzą mnóstwo węglowodanów i mięsa – czyli stosują tradycyjną, zachodnią dietę.

Standardowe badanie USG tętnic szyjnych przedstawia wewnętrzną strukturę tętnic. Badanie USG tętnic szyjnych zawiera w sobie badanie Dopplerowskie. USG Dopplera to specjalny test, który pokazuje przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Jeśli chcesz w przyszłości uniknąć udaru niedokrwiennego mózgu, to co jakiś czas wykonuj badanie USG tętnic szyjnych. W utrzymaniu ich prawidłowego stanu pomaga także prawidłowa dieta, obfitująca w warzywa i zdrowe tłuszcze.

You may also like...