Awokado jest jednym z najbardziej lubianych owoców świata. I nie ma się czemu dziwić 😉 Charakteryzuje się ciekawym, delikatnym smakiem, który pasuje do wielu potraw na ciepło i na zimno. Właściwości awokado sprawiają, że można je zasłużenie zaliczyć do tzw. superżywności. Ale to jeszcze nie wszystko – awokado znakomicie alkalizuje organizm, dzięki czemu powinno się znaleźć w jadłospisie każdej osoby będącej na diecie odkwaszającej organizm.
Właściwości awokado
Ten niepozorny owoc zawiera w sobie ponad 25 cennych składników odżywczych, m.in.: błonnik, białko, magnez, żelazo, cynk, fosfor, potas, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, E, K. Zawiera również dużo tłuszczów, lecz należy podkreślić, że są to tzw. „dobre tłuszcze” – wielonienasycone i jednonienasycone tłuszcze roślinne. Oprócz tego awokado może pochwalić się zawartością fitosteroli, które obniżają poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz fitozwiązki, które korzystnie działają na organizm, m.in. wzmacniają układ odpornościowy.
Powyższe zasoby sprawiają, że regularne spożywanie awokado może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Awokado m.in.:
- Poprawia trawienie.
- Przeciwdziała anemii.
- Obniża poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
- Ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu może być spożywane przez osoby z cukrzycą.
- Poprawia wygląd skóry.
- Chroni przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się i powstawanie wielu chorób.
- Dba o zdrowie oczu, dzięki zawartości luteiny i karotenoidów.
- Spożywane w trakcie ciąży zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów.
Warto dodać, że awokado jest składnikiem niektórych suplementów diety, np. Alkalizujących warzyw Alkaline 16 Greens 220 g >>
Właściwości awokado nie ograniczają się jedynie do korzyści zdrowotnych. Ten owoc znajduje również zastosowanie w kosmetologii – jako składnik kosmetyków drogeryjnych oraz w przepisach na domowe kosmetyki takie jak maseczki do twarzy, maseczki na włosy czy też masło do ciała.
Zastosowanie kulinarne
Awokado jest na tyle uniwersalne, że w kuchni naprawdę można z nim zaszaleć! Ten pyszny owoc znalazł swoje miejsce w kuchni meksykańskiej, europejskiej, australijskiej. Jego delikatnie orzechowy smak i jedwabista, maślana konsystencja sprawiają, że znakomicie komponuje się z warzywami i owocami w daniach na ciepło i na zimno.
- W Meksyku i na Karaibach awokado przyprawia się solą, czosnkiem, papryką chili i podaje z pomidorami i kukurydzianymi tortillami.
- Ten owoc jest podstawą pikantnej meksykańskiej pasty guacamole.
- W wersji kalifornijskiej ugniatamy awokado i mieszamy z sałatką polaną sosem winegret.
- Świetnie pasuje do: kanapek, sałatek, ryżu, makaronów, ziaren zbóż.
- Dobrze komponuje się z zupami na zimno, sosami, koktajlami, deserami i lodami.
- Jest ciekawym uzupełnieniem do kurczaka, owoców morza i skorupiaków.
- Awokado można smażyć, ugniatać, faszerować innymi składnikami i piec w piekarniku lub opiekać.
- Można je także jeść na surowo ze szczyptą kruszonej soli morskiej, kilkoma kroplami sosu winegret lub octu balsamicznego.
Jak widać zastosowanie kulinarne awokado jest naprawdę szerokie i ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂
Zobacz również Przepis na koszyczki z tortilli z awokado >>
Jak kupić dobre awokado?
Kupienie dobrego, dojrzałego awokado w wielu polskich sklepach może być nie lada wyczynem. Niech poniższa grafika będzie pomocą w codziennych zakupach.
Dojrzewanie i przechowywanie
Owoce awokado najlepiej dojrzewają po zerwaniu z drzewa. W sklepach możesz je kupić miękkie, w postaci gotowej do spożycia (dojrzały owoc poznasz po tym, że pod naciskiem palca jego skórka będzie się lekko uginać) lub twarde – wówczas będą musiały dojrzeć w temperaturze pokojowej.
- Jeśli chcesz przyspieszyć dojrzewanie awokado, umieść je w torbie z brązowego papieru razem z bananami lub jabłkami. Powinny być gotowe do spożycia po 2-3 dniach.
- Jeśli chcesz spowolnić dojrzewanie awokado – przechowuj je w lodówce.
Porada kulinarna: przecięte awokado szybko traci swój piękny, zielony kolor. Aby spowolnić ten proces, skropl miąższ kilkoma kroplami soku z cytryny lub limonki.
Czy wiesz, że…
Awokado to jeden z dietetycznych cudów natury, lecz jest równocześnie rośliną, której wkrótce może zabraknąć – jak podaje serwis Spoon University. Aby wyhodować około 30 g tego pysznego owocu potrzeba aż 35 litrów wody. Niestety kraje, w których uprawia się awokado, dotknięte są suszą. To między innymi dlatego tak dużo kosztuje ten owoc.
Mając to na uwadze, pamiętaj, jak cennym darem jest awokado. Gdy je kupisz – zużyj do końca, nie pozwól, aby się zmarnowało.