W jaki sposób firmy oszukują na zdrowiu?

Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, w jaki sposób rząd i firmy farmaceutyczne (a także naukowcy) oszukują Cię, po to, byś czuł się gorzej i płacił za leki. Cenzura dotyczy przede wszystkim naukowców, a badania są przekręcane, źle interpretowane lub przedstawiane w zupełnie nieprawdziwy sposób.

Doktor Robert Young przytacza kilka sposobów, w jaki jesteś oszukiwany – uwaga, od tej lektury włos jeży się na głowie:

Korupcja – większość badań „naukowych” jest sponsorowana przez firmy, które chcą dowieść słuszności swoich założeń. Ich marketingowcy piszą artykuły, podając się za naukowców (ghostwriting), a także decydują o tym, jakie wyniki mają być podane do wiadomości, a jakie nie.

Kształtowanie opinii publicznej – firmy fabrykują dowody i sprawiają, że przekupiony naukowiec może być pokazany jako autorytet. Firmy kupują także zainteresowanie mediów.

Atakowanie niezależnych agencji badawczych – firmy farmaceutyczne i produkujące żywność mają wystarczająco dużo pieniędzy, by ukryć dowody konkurencyjnych badań i doprowadzić do ich zniszczenia.

Wpływanie na rząd – firmy wydają miliardy dolarów na lobbowanie polityków (dotyczy to całego świata), a wielu z ich członków zasiada w rządzie. Z tego powodu na półkach sklepów leży żywność, która jest trucizną.

Wpływa na sądownictwo – dzięki temu wielkie korporacje mogą doprowadzić konkurencyjne firmy do upadku – to samo tyczy się ukrywania wyników badań.

Według doktora, zapewnienia prezydenta Obamy z 2009 roku o tym, że nauka wróci na właściwe tory, są krokiem do przodu w dziedzinie ochrony zdrowia. Dzięki nim nauka będzie bardziej przejrzysta, zarówno dla opinii publicznych, jak i dla innych naukowców, dzięki czemu nie będzie możliwe manipulowanie wynikami.

Największą rolę w procesie kształtowania zdrowych postaw w społeczeństwie mają właśnie firmy, organizacje naukowe i non-profit. Powinny one promować szczery sposób przeprowadzania badań naukowych, powstrzymywać naruszenia i blokować sytuacje, w których dochodzi do konfliktu interesów.

Jednym ze wzorów do naśladowania jest właśnie doktor Robert Young, który przez całe życie promuje dietę odkwaszającą mimo tego, że sprzeciwia mu się wiele firm.

You may also like...