Twoi sojusznicy w walce z łysieniem

W poprzednich artykułach poznałeś przyczyny łysienia, ich typy, oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić. Dziś, prezentujemy ostatnią część listy produktów i substancji, które wzmocnią i pomogą w odzyskaniu pięknej i bujnej czupryny.

Zanim zaczniesz działać, musisz choć w przybliżeniu wiedzieć, jaka może być przyczyna utraty włosów. Dlaczego tracimy włosy? Najczęściej winna jest niewłaściwa dieta. Jeżeli przeważa w niej wysoko przetworzona żywność, duża ilość cukru i soli możesz być pewny, że prędzej czy później odbije się to nie tylko na kondycji Twoich włosów, ale również całego organizmu.

Pamiętaj, że duża ilość cukru sprzyja rozwojowi cukrzycy, ale również przyczynia się do podwyższenia poziomu kwasowości w całym ciele. Jak to się dzieje? W największym uproszczeniu, podczas trawienia cukru, powstają substancje uboczne, które podwyższają poziom kwasowości Twojego organizmu.

Ciało dąży do uzyskania równowagi, ale gdy czynników zakwaszających jest zbyt dużo, nie radzi sobie z ich zwalczaniem i w ten sposób cierpi nie tylko czupryna ale także wszystkie organy wewnętrzne. Po pewnym czasie, gdy taki stan zbyt długo się utrzymuje pojawiają się poważne choroby.

A zatem, jak wspomagać swój organizm w zachowywaniu równowagi kwasowo – zasadowej każdego dnia? Przede wszystkim ograniczając ilość spożywanego cukru, wysoko przetworzonych produktów oraz włączenie do codziennej diety takich, które mają działanie alkalizujące. O tym, jakie to produkty przeczytasz w innych artykułach z naszej serii.

Poniżej znajdziesz spis produktów, które znane są ze swoich dobroczynnych wpływów na włosy.

  1. Oliwa z oliwek – doskonale nawilża. Tworzy także warstwę ochronną zatrzymującą wilgoć w skórze, co pozwala uniknąć jej przesuszenia.
  2. Keratyna – to białko, które jest jednym z głównych składników włosa. Wszelkie „inwazyjne” zabiegi fryzjerskie, takie jak farbowanie, prostowanie z użyciem wysokiej temperatury, wykonywanie trwałej, połączenia między cząsteczkami keratyny oraz pozostałymi składnikami włosa ulegają osłabieniu. Wtedy włosy stają się łamliwe, kruche a ich końce zaczynają się rozdwajać. W takiej sytuacji, aby pomóc swoim włosom, należy uzupełnić braki keratyny – wtedy problem minie. Gdzie znajdziesz źródło tej ważnej substancji ? Na początek musisz wiedzieć, że jednym z głównych składników tego białka jest siarka. Znajdziesz ją w czarnej rzepie, rzodkiewce, chrzanie, brukselce, brokułach, kalafiorze, cebuli oraz żółtkach jaj.
  3. Olej sezamowy – znany od wieków i ceniony za smak i aromat, pomoże Twoim włosom dojść do znakomitej formy. Zawiera dobrze przyswajane białko oraz witaminę E, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania skóry, włosów i paznokci. Poza tym, świetnie nawilża skórę.
  4. Pokrzywa – jest częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów. Stymuluje mieszki włosowe, zmniejsza ilość wydzielanego łoju.
  5. Mięta pieprzowa – ma działanie chłodzące, kojące zmniejszające ból. Stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy.
  6. Żywokost – przyspiesza gojenie ran, jest często stosowany do walki z łuszczycą oraz innymi chorobami skóry. Zawiera Inozytol – substancję, która zapobiega wypadaniu włosów.

You may also like...