Sushi – wcale nie takie zdrowe jak Ci się wydaje

Człowiek wyniszczony przez tasiemce po zjedzeniu skażonego sushi

Pewien Chińczyk wybrał się do lekarza z bólem brzucha i uporczywym swędzeniem skóry. Badania wykazały, że jego całe ciało zostało zakażone tasiemcem. Lekarz orzekł, że powodem pasożytniczego zakażenia jest duża ilość surowych ryb, które mężczyzna spożywał. Liczba podobnych przypadków ciągle się powiększa ze względu na duży wzrost popularności sushi.

Ostatnio po Internecie krążyły zdjęcia rentgenowskie przedstawiające ciało, w którym widać roje białych owadów. Władze 5 Zrzeszonego Szpitala w Guangdong potwierdziły, że zdjęcie, które obiegło Internet, należy do ich pacjenta.

Mężczyzna z dzielnicy Shunde spędził w szpitalu 14 dni, skarżąc się na silne bóle brzucha oraz swędzenie skóry. Po tym, jak pacjent wspomniał, że jednym z jego ulubionych dań jest surowa ryba, lekarze zlecili dodatkowe badania, między innymi zdjęcia rentgenowskie. Po otrzymaniu i ocenie wyników stan mężczyzny uznano za poważny. Trafił on z powrotem do szpitala i rozpoczęto intensywne leczenie.

Dr. Yin z 8 Ludowego Szpitala w Guangzhou potwierdził, że gęste, białe plamy widoczne na prześwietleniu, to robaki. Wiele osób spożywa jedzenie skażone jajami tasiemca, co prowadzi do wągrzycy, inaczej zwanej cysticerkozą. Jest to choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt wywoływana przez postać larwalną tasiemca uzbrojonego. Zdaniem dr. Yin mięso ryb, wieprzowina i wołowina spożywane na surowo mogą doprowadzić do zakażenia tasiemcem. Zagrożeniem są zwłaszcza ryby słodkowodne ze zbiorników, do których odprowadzane są ścieki.

Dr. Yin zaznacza także, że kiedy ludzie spożywają pokarmy zawierające jaja tasiemca, to mogą one przedostać się do układu pokarmowego i być wchłaniane tak samo, jak składniki odżywcze. Doprowadza to do sytuacji, kiedy w czasie wylęgu tasiemców jaja są rozproszone po całym organizmie (wędrują po ciele razem z krwią), nawet w mózgu. Larwy tasiemca, które umiejscowiły się w mózgu, powodują rozwój wągrzycy. Leczenie zakażenia tasiemcami części ciała i narządów jest prowadzone tak, aby zabić tasiemce. Jednak w przypadku mózgu jest to metoda ryzykowna i trudna do wdrożenia. Może bowiem spowodować obrzęk mózgu i doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.

You may also like...