Naturalne środki zapobiegające kamicy nerkowej

1. Zmiany w diecie

Jedną z głównych przyczyn kamicy nerkowej jest zła dieta. Silnie zakwaszające produkty stwarzają idealne warunki do formowania się kamieni. Z kolei dieta zasadowa zapobiega ich tworzeniu.

Napoje gazowane, alkohol, produkty zawierające syrop kukurydziany oraz produkty zawierzające białko zwierzęce szczególnie przyczyniają się do powstawania kamicy nerkowej.

Przy wyborze owoców i warzyw należy pamiętać o tym, że niektóre z nich są bardziej zasadowe zaś inne zakwaszają – w szczególności te zawierające skrobię i cukier.

Powstawaniu niebezpiecznych osadów zapobiega picie dużych ilości wody, a sprzyja mu długie przetrzymywanie moczu w pęcherzu.

Prewencyjnie zaleca się oczyszczanie jelita grubego, wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek przynajmniej 1-2 razy do roku.

2. Sok z cytryny i oliwa z oliwek

Jest to jeden z bardziej skutecznych środków na kamicę nerkową i związany z nią ból.

Należy wymieszać ze sobą ok. 60 g soku z cytryny z ok. 60 g oliwy z oliwek. Mieszankę należy wypić i popić ok. 1 litrem wody. Odczekać 30 minut, następnie powtarzać co godzinę aż do ustąpienia objawów.

3. Korzeń mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka lekarskiego doskonale oczyszcza zarówno skórę jak i nerki. Należy codziennie, 2 razy dziennie przyjmować co najmniej 500 mg korzenia mniszka w wybranej postaci.

4. Fasola zwyczajna

W tym wypadku kształt ziarna fasoli odpowiada kształtowi nerek – czy jest to przypadek? Aby przygotować zdrowotny napar należy wyciągnąć ziarna fasoli ze strączków, następnie strączki gotować w czystej wodzie przez 6 godzin. Taka mikstura łagodzi ból związany z kamica nerkową.

5. Skrzyp polny

Skrzyp polny to znany środek moczopędny. Pij codziennie 3-4 filiżanki herbaty ze skrzypu polnego lub przyjmuj co najmniej 2 gramy sproszkowanego ziela w formie kapsułek.

6. Sok z owoców granata

Aby zapobiec powstaniu kamicy nerkowej codziennie zjadaj pestki i pij sok z organicznych granatów.

7. Sok żurawinowy

Niedosładzany sok żurawinowy to doskonały, naturalny środek wspierający zdrowie dróg moczowych. Żurawina zapobiega przywieraniu bakterii do ścian układu moczowego.

8. Seler

Warzywo i nasiona selera to naturalne diuretyki, regularne ich spożywanie i parzenie herbatek zapobiega odkładaniu się w nerkach substancji, które tworzą kamienie nerkowe.

9. Bazylia

Bazylia to naturalny tonik oczyszczający dla nerek. Herbatka z bazylii powinna być pita codziennie dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania nerek.

Jeśli już cierpisz na kamienie nerkowe, wówczas przez co najmniej 6 miesięcy pij codziennie łyżeczkę soku z bazylii. Ponadto substancje zawarte w świeżych liściach bazylii przyczyniają się do przyśpieszenia wydalenie uciążliwych kamienie z nerek.

Wykrywanie kamieni nerkowych za pomocą USG

Rozpoznawanie kamicy nerkowej za pomocą USG a nie tomografii komputerowej znacząco zmniejsza koszty badania, a ponadto nie naraża pacjentów na niepotrzebne dawki promieniowania.

Badania wykazały, że u osób z cukrzyca typu II, które mają ścisłą kontrolę nad poziomem cukru we krwi, zmniejsza się ryzyko powstawania kamicy nerkowej, pomimo tego, iż jest to nadal grupa podwyższonego ryzyka.

Dr Margaret Pearle, Profesor Urologii na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas stwierdza, że: „poprawa bezpieczeństwa pacjentów i obniżenie częstości występowania choroby u pacjentów podwyższonego ryzyka to główne priorytety w środowisku medycznym. Zrozumienie tego, jak możemy zapobiegać kamicy nerkowej oraz dalsza ocena metod jej wykrywania i leczenia stale podwyższa jakość opieki, jaką proponujemy pacjentom”.

Kiedy wystąpi podejrzenie kamicy nerkowej pacjenci, zazwyczaj są natychmiast kierowani na tomografię komputerową w celu potwierdzenia diagnozy. Jest to marnowanie pieniędzy, ponieważ niezależne badania pokazują, że badania USG daje taki sam lub nawet lepszy obraz położenia i rozmiaru kamieni nerkowych.

Na grupie 2700 osób w wieku od 18 do 75 lat, u których wystąpiło podejrzenie kamicy nerkowej przeprowadzono badania. Osoby były losowo przypisywane na jedno z badań – USG lub tomografię komputerową.

Naukowcy porównali ogólne wystawienie pacjentów na promieniowanie, koszty poszczególnych badań oraz negatywne odczucia, jakie pacjenci mieli w czasie badania.

Badania wykazały, że tomografia komputerowa wystawia pacjentów na dużo wyższą dawkę promieniowania niż USG, a przy tym zwiększa możliwość zachorowania na raka. Ponadto badanie tomografem jest dużo droższe.

Kamica nerkowa to nieprzyjemna przypadłość, która niektórym osobom potrafi towarzyszyć do końca życia. Już teraz możesz podjąć kroki zapobiegawcze i uchronić się przed kamieniami nerkowymi w przyszłości. Wystarczy tylko, że odkwasisz swój organizm i przejdziesz na alkaliczną dietę i styl życia.

You may also like...