Gluten, czyli mieszanka dwóch roślinnych białek (gluteniny i gliadyny), od kilku lat jest na cenzurowanym. Osoby z celiakią lub alergią na gluten zdecydowanie powinny go unikać, jednak nie jest to łatwe zadanie, gdyż występuje on w niemal wszystkich gotowych produktach i w większości zbóż. Poniżej zostały opisane kasze bezglutenowe – odżywcze i sycące. Świetnie smakują jako element głównego dania obiadowego lub dodatek do zup, sałatek, czy smoothie.
Kasze bezglutenowe
Kasza jaglana
Jej neutralny smak sprawia, że dobrze wkomponowuje się w różne dania – na ciepło, na zimno, na słodko, na słono. Jest uważana za jedną z najzdrowszych kasz. Kasza jaglana to źródło węglowodanów złożonych, które na długo zapewniają uczucie sytości. Znajdziemy w niej również m.in.: magnez, krzem, żelazo, potas, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę E, błonnik, lecytynę. Dzięki nim kasza jaglana:
- odkwasza organizm, dba o jego równowagę pH,
- wspomaga przemianę materii,
- wspomaga pracę układu pokarmowego.
Więcej o jej właściwościach możesz przeczytać w artykule Kasza jaglana – właściwości i zastosowanie.
Kasza kukurydziana
Jest delikatna i lekkostrawna. Poleca się ją dzieciom, osobom na diecie, przy problemach z układem pokarmowym i oczywiście przy diecie bezglutenowej. Kasza kukurydziana to źródło m.in. witaminy A, E, witamin z grupy B, błonnika, potasu, magnezu, skrobi.
Możesz przygotować z niej placki, kluski, zapiekanki, desery, a nawet chleb.
Kasza gryczana
Ta kasza jest bardzo dobrze znana w polskiej kuchni, z jej pomocą można przygotować wiele dań, m.in. pierogi, sałatki, chleby, placki, zupy, pasztety warzywne.
Jest bogata w różne składniki odżywcze, m.in. witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas, miedź, lecytynę, krzem, rutynę. Bioaktywne substancje – kwasy fenolowe – sprawiają, że jest gwiazdą profilaktyki zdrowia.
Quinoa (komosa ryżowa)
Jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, miedzi, fosforu i wapnia. Znajdziemy w niej również błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, kwasy tłuszczowe Omega 3. Między innymi dzięki tym składnikom quinoa:
- wspomaga układ nerwowy i krwionośny,
- neutralizuje wolne rodniki,
- wspomaga pracę układu pokarmowego,
- zapobiega miażdżycy.
Ugotowana komosa ryżowa ma delikatny smak, dzięki temu sprawdzi się zarówno w daniach na słodko i słono.