Dlaczego warto odstawić kawę?

coffee-563797_960_720

Kawa to jeden z najbardziej zakwaszających produktów. Uznaje się ją za niezbyt groźną używkę, która w pewnym sensie wspiera organizm (zawiera antyoksydanty), jednak naszym zdaniem, warto jest ograniczyć jej spożycie. Dlaczego?

 • Kawa nasila stres i sprawia, że nie możemy się skupić

 • Kawa powoduje problemy z układem trawiennym, nasilając objawy zespołu jelita wrażliwego

 • Kawa prowadzi do problemów ze snem

 • Kofeina działa moczopędnie, wypłukując odkwaszające minerały i prowadząc do odwodnienia

 • Kawa działa niekorzystnie na serce

 • W przypadku dużych ilości kawy, mogą pojawić się problemy z widzeniem

 • Kawa prowadzi do skurczów mięśni

Osobiście znam kilka osób, którym konsumpcja kawy wymknęła się spod kontroli i piją one kilka kaw jeszcze przed południem, a ostatnią – w nocy. Jeszcze gorsze działanie na organizm mają „energy drinki”.

W jaki sposób uzależnia kofeina?

Odstawienie kawy daje bardziej lub mniej poważne negatywne objawy – są to bóle głowy, zmęczenie czy zły nastrój. Inne objawy odstawienia kawy, to senność, rozdrażnienie, zaparcia, depresja, bóle mięśni, osłabienie koncentracji, bezsenność, a nawet zaburzenia rytmu serca. Kawa

Gdy jesteśmy uzależnieni od kawy, czujemy się dobrze tylko wtedy, gdy w naszym organizmie jest odpowiednia ilość kofeiny, a gdy jej brakuje, nie jesteśmy w stanie wydajnie funkcjonować. Niektóre osoby potrafią pić więcej kawy niż wody. Jeśli pijemy kawę na mieście, ponosimy na nią spore wydatki.

Kofeina nie daje negatywnych skutków społecznych, jak alkohol czy narkotyki, ale prowadzi do przewlekłego zmęczenia, pogorszenia wydajności pracy i zaburzeń snu. Dodatkowo, im więcej kawy pijemy, tym większa jest nasza tolerancja, co oznacza, że do zachowania dobrego samopoczucia, musimy jej pić jeszcze więcej.

Jak odstawić kawę?

Objawy odstawienia kawy zależą od tego, jak dużo kawy piliśmy wcześniej. Największym problemem jest bariera psychologiczna – kawa kojarzy się nam z „kopem” pozytywnej energii i poprawą samopoczucia.

Po pierwsze, przez jakiś czas zapisuj sobie, jak dużo kawy i innych napojów z kofeiną pijesz każdego dnia.

Jeśli stosujesz metodę całkowitego odstawienia kawy bez zmniejszania jej ilości (metoda „cold turkey”), staraj się nie zmieniać swoich codziennych rytuałów. Kawę zastąp herbatą (która też zawiera kofeinę, ale jej działanie jest słabsze), kakao (które ma podobny smak) lub herbatami ziołowymi. Warto także postawić na soki owocowe o niewielkiej zawartości cukru. Jeśli lubisz smak kawy, kupuj kawę bezkofeinową lub zbożową.

Zwracaj uwagę na to, czy nie przyjmujesz kofeiny w innych formach niż kawa – można ją znaleźć w tabletkach przeciwbólowych (nasila działanie paracetamolu), napojach gazowanych czy czekoladzie.

Niektóre osoby podczas odstawiania kawy popełniają błąd, pijąc duże ilości zimnej wody lub przechodząc jednocześnie na dietę niskokaloryczną. Zwiększa to uczucie przygnębienia i pogarsza nasze szanse na odstawienie kofeiny.

Czy picie yerba mate to sposób na pozbycie się nałogu picia kawy?

Moim zdaniem, nie. Yerba mate jest często reklamowana jako zdrowsza alternatywa dla kawy, jednak w rzeczywistości, zawiera ona potężną dawkę kofeiny (większą niż w kawie) i uzależnia w podobny sposób. Yerba Mate dostarcza sporo antyoksydantów i minerałów, ale jej działanie na układ nerwowy, będzie podobne jak w przypadku kawy.

Podsumowanie

Organizm człowieka powinien funkcjonować na pełnych obrotach, bez potrzeby wspomagania się różnymi substancjami chemicznymi, takimi, jak kofeina czy alkohol. Po odstawieniu kawy, przez pewien czas będziesz odczuwał zmęczenie i pogorszenie wydajności, jednak z czasem, ten stan minie i poczujesz takie korzyści, jak:

 • zwiększone skupienie

 • mniejszy niepokój

 • poprawienie funkcjonowania jelit

 • rzadsze chorowanie i poprawienie ogólnego zdrowia

You may also like...