Szparagi należą do warzyw odkwaszających organizm. Są niskokaloryczne, lekkostrawne i zdrowe. Sezon na szparagi zaczyna się mniej więcej pod koniec kwietnia i kończy w lipcu. Warto wykorzystać ten czas na skosztowanie zielonych pyszności.
Właściwości szparagów
Te warzywa to niezwykle cenne źródło składników odżywczych. Znajdziemy w nich między innymi: witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, karoten, błonnik, asparaginę, glutation, żelazo, magnez, wapń, sód, fosfor, fluor, mangan, selen, chrom. Między innymi dzięki tym składnikom szparagi:
- świetnie działają na stan skóry, włosów i paznokci,
- wspomagają pracę nerek i pomagają utrzymać optymalny poziom nawodnienia organizmu,
- działają moczopędnie, dzięki czemu łagodzą obrzęki towarzyszące niektórym chorobom, np. w reumatyzmie, artretyzmie i problemach z nerkami,
- zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za choroby nowotworowe oraz inne choroby cywilizacyjne,
- pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu,
- wspomagają oczyszczanie organizmu i powrót do równowagi kwasowo-zasadowej,
- działają korzystnie na układ krążenia.
Oczywiście należy podkreślić, że jeśli kilka razy zjemy szparagi, nie pozbędziemy się nagle trapiących nas dolegliwości zdrowotnych. Warto jednak jeść szparagi tak często, jak to możliwe.
Kto powinien unikać szparagów?
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, niektóre osoby powinny ograniczyć spożywanie szparagów lub w ogóle ich unikać. Pewne składniki zawarte w szparagach powodują odkładanie się kwasu moczowego w organizmie, dlatego te warzywa mogą niekorzystnie działać na osoby, które zmagają się z dną moczanową lub kamieniami nerkowymi.
Do innych nieprzyjemności po zjedzeniu szparagów mogą należeć wzdęcia, lecz występują one głównie u osób z zaburzoną pracą jelit.
Jak gotować szparagi?
Te zielone warzywka znakomicie sprawdzają się w daniach na ciepło i zimno. Aby jednak w pełni cieszyć się ich smakiem oraz cennymi składnikami, powinny być dobrze ugotowane. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.
Zielone szparagi należy umyć i ułamać zdrewniałą końcówkę. Młodych warzyw nie musimy obierać, natomiast starsze i grubsze warto obrać do połowy długości. Białe szparagi umyj, obierz i ułam zdrewniałe końcówki.
Te warzywa możesz gotować na dwa sposoby:
- W garnku – zagotuj wodę (będzie potrzebny na tyle wysoki garnek, żeby główki szparagów wystawały ponad powierzchnię wody). Warzywa dodaj do wrzącej, osolonej wody. Zielone szparagi należy gotować około 3-4 minut, natomiast białe – około 7 minut.
- Na parze – gotuj warzywa przez około 4 minuty, następnie pozostaw na chwilę pod przykryciem – dzięki temu nabiorą miękkości i ładnego koloru.