Miłośnicy zielonych warzyw wiedzą, jakie skarby mogą kryć się w pospolitych roślinach. Jedną z takich roślin jest pietruszka i natka pietruszki. W polskich daniach znajdziemy je głównie w zupach, choć znakomicie wkomponują się w wiele innych dań. Oprócz ciekawego smaku, pietruszka obdarza nas cennymi właściwościami.
Natka pietruszki – właściwości i składniki odżywcze
Właściwości korzenia i natki pietruszki są podobne, lecz są między nimi pewne różnice w zawartości składników odżywczych. Przede wszystkim natka jest bardzo dobrym źródłem witaminy C. W 100 gramach tej zieleninki znajdziemy aż 160 mg witaminy C, co jest prawie trzykrotną dzienną normą.
Natka jest również znakomitym źródłem żelaza, co czyni ją dobrym naturalnym środkiem na anemię. Warto dodać, że żelazo roślinne jest zwykle gorzej przyswajalne niż żelazo zwierzęce, jeśli jednak zestawimy je z witaminą C, otrzymamy dobrą wchłanialność. Pietruszka to także znakomicie źródło magnezu – jednego z kluczowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Natka pietruszki często spożywana wzmacnia odporność, wspomaga trawienie, pracę wątroby i nerek. Jako zielone warzywo znakomicie oczyszcza i odkwasza organizm. Dzięki dużej zawartości prowitaminy A, natka pietruszki dba o wzrok i znakomicie wpływa na stan skóry.
To jeszcze nie wszystko. Dzięki obecności antyoksydantów, natka pietruszki w naturalny sposób chroni nas przed nowotworami.
Pietruszka w kuchni
Chociaż w polskiej kuchni pietruszka dominuje w zupach, a natka pietruszki jest wykorzystywana również jako element dekoracyjny potraw, warto poznać jej smak w nowych odsłonach.
Natka pietruszki to znakomita towarzyszka owoców morza. Kto nie spróbował jeszcze krewetek z pietruszką, czosnkiem, chili i białym winem, powinien nadrobić zaległości. Natką pietruszki można śmiało posypywać sałatki, kanapki, zupy, dania z makaronu i kaszy. Ta zieleninka jest również świetnym dodatkiem do koktajli owocowo-warzywnych. Natomiast miłośnicy pesto mogą od czasu do czasu zamienić bazylię na natkę pietruszki.
Pietruszka sprawdzi się również jako zastępnik ziół i przypraw o intensywnym smaku (np. kolendry, kminku), w których nie każdy gustuje.