Czy znasz te niesamowite działanie kurkumy?

Nowe badania na temat kurkumy wskazują na to, że prowadzi ona do zwiększenia ilości komórek mózgowych. Jeden z jej składników może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera. Badania przeprowadzono na dorosłych osobach. W tej chwili nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Jedno jest pewne – kurkuma może naprawiać zniszczone komórki mózgu.

Badacze z uniwersytetu w Jülich (Niemcy), potwierdzili działanie tego składnika zarówno in vivo, jak i in vitro. Poprzednio badano drugi aktywny składnik kurkumy, którym jest kurkumina.

Temu barwnikowi przypisuje się działanie przeciwzapalne, wspomagające organizm w przypadku cukrzycy i choroby Alzheimera, a także przeciwgrzybiczne.

Przepis na preparat z kurkumy

Zmieszaj ćwierć łyżeczki kurkumy z pół łyżeczki oliwy z oliwek. Następnie dodaj szczyptę świeżo zmielonego pieprzu. Wymieszaj w kubku. Możesz używać tego środka bezpośrednio (po wymieszaniu z wodą), albo dodawać go do potraw, zup i sałatek.

Jeśli dodajesz ten preparat do potraw, nie gotuj ich zbyt długo, ponieważ wtedy kurkuma się rozłoży. Według wielu źródeł, Hindusi nie chorują na raka właśnie dlatego, że ich kuchnia obfituje w kurkumę.

Jak działa kurkuma?

Kurkuma ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Pokłada się w niej nadzieje, jeśli chodzi o leczenie nowotworów – między innymi mózgu, prostaty i jelita grubego. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że ma także działanie prewencyjne. Wiele osób docenia ja ze względu na działanie odchudzające. Kurkuma likwiduje stany zapalne, dlatego też warto ją stosować w przypadku cellulitu.

Jedynym minusem kurkumy jest to, że trudno się trawi. Z tego powodu warto ją stosować z ziołami, które przyśpieszają trawienie, takimi jak pieprz i imbir. Pieprz zwiększa działanie kurkumy o 200 procent.

Podsumowując – warto uzupełniać dietę w takie przyprawy, jak kurkuma. Nie tylko poprawia ona smak potraw, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Mimo tego, że na rynku pojawiają się tabletki z kurkumy, najwięcej skorzystasz z tego zioła w formie proszku.

You may also like...