Kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu bez sprzętu

Druga połowa stycznia to okres, kiedy większość osób niepostrzeżenie rezygnuje z postanowień noworocznych dotyczących zdrowego trybu życia. Częstą wymówką jest brak czasu na ćwiczenia, co wiąże się na przykład ze sporą odległością od miejsca zamieszkania, do siłowni.

Moim zdaniem, dbanie o własne zdrowie najlepiej jest zacząć od najprostszych metod. Zamiast inwestować w drogi karnet na siłownie, zacznij od ćwiczeń, które możesz realizować w domu i następnie, sprawdzaj ich efekty. Prosty trening, ale realizowany regularnie, da lepsze efekty niż katowanie się na siłowni, które poskutkuje obolałymi mięśniami i spadkiem motywacji na długi czas.

Jakie zalety ma trening w domu?

Najważniejszą zaletą domowego treningu jest to, że nie musimy się wstydzić swojego ciała przed innymi osobami. Jeśli borykamy się z otyłością, często nie potrafimy się przełamać do wyjścia na siłownię i treningu z innymi osobami. W domu możemy trenować bez tego obciążenia.

Trenując w domu, nie musimy także martwić się o to, że ktoś skomentuje nasze rozciągnięte dresy lub porwane tenisówki. Nasz trening nie musi być idealny, a także nie martwimy się o to, że do maszyny, na której trenujemy, stoi kolejka osób.

Bardzo dużym plusem jest też możliwość zrobienia krótkiego treningu, bez tracenia godziny czasu na dojazd w obydwie strony. Dla wielu osób liczy się także brak kosztów finansowych. Trenując w domu, nie tracimy czasu na rozmowy z innymi osobami na sali i w 100% skupiamy się na treningu.

W domu można wykonywać zarówno trening cardio, jak i trening siłowy.

Ćwiczenia cardio, które można wykonać w domu to między innymi:
* pajacyki
* skakanie na skakance (wbrew pozorom, nie wymaga dużo miejsca)
* ćwiczenia z nagraniami wideo
* wchodzenie po schodach
* bieg w miejscu
* przysiady z wyskokiem
* rowerek leżąc na plecach
* wykroki

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty ćwiczeń, można łączyć je, na przykład w formie ćwiczeń Tabata lub innych interwałów.

Ćwiczenia siłowe, które można przeprowadzić w domu, to między innymi:
* różne rodzaje pompek
* przysiady
* brzuszki i unoszenie nóg
* podciąganie na drążku
* mostki

Jeśli chcesz rozszerzyć wiedzę na temat treningu siłowego w domu, zapoznaj się z tematem kalisteniki.

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty z treningów, warto prowadzić zeszyt, w którym zapiszesz sobie poszczególne ćwiczenia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci analizować postępy.

Podsumowując – aktywność fizyczna jest koniecznym elementem zdrowego stylu życia. Siłownia ma wiele zalet, ale warto pamiętać o tym, że podobne efekty można uzyskać podczas ćwiczeń w domu.

You may also like...