Bazylia to jedna z najpopularniejszych przypraw – kupimy ją niemal w każdym sklepie spożywczym. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego król. Do dzisiaj wielu kucharzy oddaje jej kulinarny hołd, nazywając ją królową ziół. Zachwyca smakiem, pasuje do wielu potraw, jest łatwa w uprawie – a to zaledwie część jej zalet.
Właściwości
Dieta odkwaszająca organizm zaleca stosowanie ziół. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich bazylia. Oto jej najważniejsze właściwości:
- Wspomaga pracę układu pokarmowego. Dzięki temu, że wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega skurczom żołądka, jest dobrym środkiem na niestrawność i wzdęcia.
- Wzmaga apetyt, dlatego warto ją dodawać do diety niejadków.
- Ma działanie lekko uspokajające, tak więc po stresującym dniu warto pokusić się o domową lemoniadę z cytryną, bazylią i miodem.
- Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie.
- Wspomaga odkwaszanie organizmu, dzięki temu, że zawiera cztery kluczowe minerały odkwaszające: magnez, wapń, sód, potas.
- Świeża bazylia również odstrasza komary, dlatego warto ją mieć na parapecie lub w ogródku.
Odmiany
Mimo że odmian bazylii jest ponad 160, to zaledwie kilka gatunków należy do tych najpopularniejszych. Należą do nich:
- Bazylia zielona, którą najczęściej widujemy w sklepach. Ma duże liście i słodkawy smak. Jest powszechnie używana w kuchni śródziemnomorskiej
- Bazylia czerwona. Liście kształtem przypominają bazylię zieloną, lecz jej cechą charakterystyczną jest czerwono-fioletowa barwa. Ten niezwykły kolor uatrakcyjni wiele dań.
- Bazylia tajska. Tę odmianę spotkamy przede wszystkim w krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Tajlandii, Malezji, Indonezji, Wietnamie i Tajwanie. Cechuje się anyżowym aromatem.
- Bazylia grecka. Ma drobne listki i jest bardzo odporna na trudne warunki uprawy.
Bazylia w kuchni
To fantastyczne zioło znakomicie komponuje się z wieloma potrawami. Mieszkańcy basenu morza Śródziemnego używają jej do sosu pesto, dodają jej do prostych, lecz smacznych potraw z pomidorami lub mozarellą, a także makaronami.
Smakosze bazylii podkreślają, że smakuje ona obłędnie w towarzystwie serów i owoców (np. kozim serem i czarnymi jagodami). Ta roślina jest również znakomitym dodatkiem do deserów – ciast, ciasteczek, lodów. W upalne letnie dni, warto dodać ją do orzeźwiającej lemoniady.