Mięta to wspaniała roślina – orzeźwia, odświeża, znakomicie działa na organizm, w dodatku cudownie pachnie. Jest dodawana do najróżniejszych dań – zarówno słodkich deserów, jak i dań głównych – mięs, pierogów, zup. Jeśli na stałe nie gości w twoim menu, warto to zmienić. Na zachętę podpowiadamy jakie ma najważniejsze zalety.
Działanie mięty
Miętę zna najprawdopodobniej każdy z nas – jeśli nie piliśmy ziołowej herbatki na niestrawność, to nieraz mieliśmy okazję skosztować jej w deserach lub koktajlach. Mimo swojej dużej popularności, nie każdy z nas wie, jak to zioło może wspaniale działać na zdrowie. Oto kilka jej właściwości.
- Pomaga przy niestrawności. Mięta od dawna jest stosowana jako domowe remedium na problemy żołądkowe. Warto ją mieć w domowej apteczce, zwłaszcza w okresie świątecznym.
- Łagodzi bóle głowy. Balsam na bazie mięty lub po prostu olejek miętowy przynoszą szybką ulgę w bólu głowy. Wystarczy nanieść odrobinę na skronie, czoło i nos, a po kilku minutach ból głowy powinien ustąpić.
- Udrażnia nos i zatoki. Inhalacje z olejku miętowego pomogą pozbyć się kataru.
- Łagodzi dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego (IBS). Ta choroba jest jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego, według niektórych szacunków na cierpi na nią nawet 20% społeczeństwa. Niektóre badania pokazują, że pierwszą linią obrony przy IBS może być właśnie olejek z mięty, a także rozpuszczalny błonnik i środki przeciwskurczowe.
- Wspomaga pracę wątroby. To kolejne niezwykle cenne działanie mięty. Mięta zwiększa przepływ żółci z wątroby do woreczka żółciowego, to z kolei poprawia trawienie, wspomaga rozkładanie tłuszczu i obniża poziom „złego” cholesterolu. Z kolei niższy cholesterol, to mniej obciążona wątroba.
- Uspokaja, łagodzi stres. Za to działanie odpowiedzialny jest mentol, który delikatnie rozluźnia mięśnie. Jeśli potrzebujesz czegoś na rozluźnienie, zanim sięgniesz po apteczne specyfiki, wypij najpierw miętową herbatkę.
- Pomaga się skoncentrować. Według niektórych naukowców już sam zapach mięty zwiększa koncentrację.
Mięta w kuchni
Wiemy już jak wszechstronnie mięta działa na organizm. Natomiast jak ją „wpleść” do codziennego menu? Możliwości jest całe mnóstwo – mięta świetnie się komponuje zarówno ze słodkimi, jak i słonymi daniami. To zioło może być składnikiem:
- Koktajli owocowo-warzywnych i orzeźwiających napojów
- Deserów
- Dań mięsnych, sosów, pierogów
- Sałatek, kanapek, zup