Bakłażan to osobliwe warzywo na polskim stole. Przez długi czas był uprawiany jako roślina ozdobna, dopiero w XIX wieku zaczęliśmy doceniać jego właściwości i smak. To warzywo jest niskokaloryczne, zawiera dużo wody i wiele cennych składników odżywczych. Jakich? Jak działa na organizm? O tym w poniższym artykule.
Ochrona antyrakowa
Bakłażan zawiera związki o działaniu antyutleniającym (m.in. antocyjany, flawonoidy), które zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych. Jednym z takich związków jest nasunina – substancja ograniczająca rozwój komórek rakowych.
Pomoc w odchudzaniu
To warzywo jest niskokaloryczne, zawiera dużo błonnika pokarmowego i wody, dzięki czemu na długo zapewnia uczucie sytości i zapobiega podjadaniu między posiłkami. W dodatku wspomaga trawienie i oczyszczanie ze zbędnych produktów przemiany materii.
Zdrowie oczu
W bakłażanie znajdziemy witaminę A oraz antocyjany – substancje wspomagające pracę narządu wzroku i zapobiegające niektórym chorobom, np. zaćmie.
Zapobieganie anemii
Bakłażan to także świetne źródło roślinnego żelaza. Niedobór tego pierwiastka grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, m.in. anemią. Częsta obecność tego warzywa w naszym menu, podobnie jak buraczków lub natki pietruszki uchroni nas przed niebezpiecznymi niedoborami żelaza.
Ochrona układu krążenia
Znajdziemy w nim także inne cenne minerały, m.in. potas, który pomaga ustabilizować tętno, zapobiega miażdżycy i wspomaga pracę układu krążenia. Inną ważną grupą związków są wspomniane już wcześniej flawonoidy. Ich korzystne działanie opiera się m.in. na wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych, obniżaniu ciśnienia krwi i regulowaniu poziomu cholesterolu.
Ochrona przed wolnymi rodnikami
Dzięki obecności licznych antyoksydantów bakłażan jest znakomitym warzywem neutralizującym działanie szkodliwych wolnych rodników. Reaktywne formy tlenu (bo tak się fachowo nazywa wolne rodniki) przyspieszają proces starzenia się organizmu i wywołują wiele chorób, m.in. miażdżycę, cukrzycę, nowotwory.
Bakłażan w kuchni
W bakłażanie drzemie prawdziwy potencjał kulinarny! Można go piec, gotować, grillować, smażyć. Świetnie smakuje w towarzystwie innych warzyw i mięs. Dobrze przyrządzony bakłażan jest miękki, dzięki czemu bez problemu można z niego zrobić pastę (np. na kanapkę) lub dip. Świetnie smakuje pieczony – faszerowany warzywami, kaszą i serem feta.