Warto słuchać swojego serca!

W 1930 roku dr Walter Cannon z Harvard Medical School udowodnił, że serce reaguje na nerwy i hormony tak, aby wspomóc organizm w walce lub ucieczce.

Najnowsze badania pokazują, że serce kontroluje mózg w większym stopniu, niż dotąd zakładano.

Poniżej kilka ciekawych faktów na temat serca, o których nie miałeś pojęcia.

 • Niektórzy badacze określają serce mianem „małego mózgu”. Za przesyłanie informacji z mózgu do serca odpowiada aż 40 000 neuronów.
 • Serce ma zdolność komunikacji zarówno z mózgiem, jak i z resztą ciała.

Może to robić na 4 sposoby:

 1. Za pomocą połączeń układu nerwowego
 2. Za pomocą hormonów, które wytwarzane są w sercu
 3. Za pomocą biomechanicznych informacji przekazywanych za pośrednictwem fal ciśnienia krwi
 4. Za pomocą informacji przekazywanych elektrycznie

Fakt, że serce wydziela hormony, został dowiedziony 30 lat temu.

 • Serce dziennie przesyła więcej sygnałów do mózgu, niż mózg do serca. Neurony w sercu pozwalają temu narządowi na zapamiętywanie i „podejmowanie decyzji” niezależnie od kory mózgowej.
 • Serce emituje pole elektryczne z 60 razy większą amplitudą niż aktywność mózgu oraz pole elektromagnetyczne 5000 razy mocniejsze niż w mózgu.
 • Pole elektromagnetyczne serca jest tak silne, że możesz je zmierzyć za pomocą aparatu EKG w każdy miejscu na cele, a nawet kilkadziesiąt centymetrów od ciała.
 • Aktywność serca jednego człowieka można zmierzyć przy pomocy fal mózgowych innej osoby. Jak to jest możliwe?

Pole elektromagnetyczne dwóch osobników (ludzi lub zwierzęcia i człowieka) ustawionych w odległości kilkudziesięciu centymetrów od siebie, oddziałują na siebie tak, że aktywność energii serca jednego osobnika jest odczuwalna w falach mózgowych drugiego.

 • Aktywność elektryczna mózgu i serca może być zsynchronizowana, kiedy skoncentrujemy się na pozytywnych uczuciach np. miłości.

Ten stan „spójności” jest spowodowany niższym ciśnieniem krwi i kortyzolu oraz poprawą działania układu immunologicznego.

Najnowsze odkrycia naukowe dotyczące powiązań serca i mózgu są niezwykle ekscytujące.

Skomplikowana budowa neurologiczna i hormonalna serca sprawiają, że w czasie rozmowy o wojnie, kiedy się boimy czy w sytuacjach stresowych nasze serce działa w szalony i nieuporządkowany sposób, podczas gdy rozmawiając o pokoju, miłości i harmonii nasze serce działa w sposób optymalny.

Zarówno serce, jak i mózg to niezwykłe narządy, które fascynują nas od lat. Ciągle wiemy o nich stosunkowo mało, a przecież życie bez nich jest niemożliwe.

Serce a dieta zasadowa

Choroby serca są jedną z najważniejszych przyczyn zgonów, natomiast przyczyną chorób, jest zakwaszenie organizmu. Aby wspomagać pracę serca, powinieneś zmienić dietę na zasadową, która dostarczy mnóstwo odkwaszających minerałów. Warto także stosować sól zawierającą dużo składników mineralnych, jak magnez czy potas. Osoby, które unikają solenia, chorują na serce znacznie częściej od tych osób, które stosują wartościową sól – na przykład himalajską.

Emocje także mają działanie zakwaszające lub odkwaszające, dlatego warto poświęcić trochę czasu na relaks i dbać o dobre stosunki z innymi ludźmi.

You may also like...