Burak jest bardzo wartościowym, lecz niestety za mało docenianym warzywem w polskiej kuchni. Najczęściej jest podawany jako sałatka do obiadu lub jako barszcz, a jego kulinarnych odsłon może być dużo więcej! Poznaj z nami właściwości buraka i zadecyduj, czy warto jeść go częściej.
Właściwości buraka, o których mogłeś jeszcze nie słyszeć
- Odkwaszają organizm – buraczki charakteryzują się średnią zasadotwórczością. Warto jeść je jeść kilka razy w tygodniu.
- Wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn – buraki są często składnikiem soków oczyszczających lub okresowych diet mających na celu wewnętrzne „porządki”.
- Wzmacniają ogólną odporność – zawdzięczają to dużej zawartości witamin, w tym witaminy C, która jest szczególnie ważna dla układu immunologicznego.
- Spowalniają procesy starzenia się – dzięki temu, że zawierają antyoksydanty, niwelują wolne rodniki, które są odpowiedzialne m.in. za proces starzenia się.
- Wspierają pracę układu krwionośnego – buraki obniżają ciśnienie oraz poziom „złego” cholesterolu.
- Mają działanie antynowotworowe – te cenne warzywa w pewnym stopniu chronią przed nowotworami dzięki obecności betainy. Zobacz inne warzywa antyrakowe.
- Pomaga przy niedokrwistości – ze wszystkich roślin to właśnie buraki są najlepszym źródłem żelaza roślinnego, które wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek.
- Zwiększają ogólną wydolność fizyczną – w tym celu jest pomocy zwłaszcza sok.
- Preparaty na kaszel – właściwości buraków są również pomocne przy produkcji syropów wykrztuśnych.
- Składnik kosmetyków – betainy zawarte w burakach są wykorzystywane przy produkcji kosmetyków, zwłaszcza nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Buraki dobrze smakują nie tylko w zupie. Z surowych można przygotować sok, z pieczonych – dania takie jak sałatki, hummus, kotlety warzywne, pasty warzywne na kanapki.
Sok z buraka
Sok z tego niezwykłego warzywa jest kwintesencją jego składników odżywczych, w dodatku jest niskokaloryczny i niskoglikemiczny. W celach leczniczych i profilaktycznych warto wykorzystać właśnie sok. Aby podkreślić walory smakowe warto go zmieszać z sokiem z marchwi i jabłka.
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, nie każdy może jeść buraki. Na to warzywo powinni uważać diabetycy, ponieważ gotowany burak ma wysoki indeks glikemiczny (65). Natomiast wersja surowa lub sok z buraka ma już indeks glikemiczny dużo niższy (30).
Przeciwwskazaniem do częstego jedzenia buraków, bądź też picia soku z nich, jest również reumatyzm i kamica nerkowa.