Zima to pora roku, podczas której zdrowa dieta bywa wystawiana na próbę. W sklepach jest nieco mniej świeżych warzyw i owoców, a te które są zwykle nie smakują tak dobrze, jak w trakcie sezonu. Niemniej warzywa, zwłaszcza zielone, warto jeść przez cały rok, także zimą. Oto kilka pomysłów co może się znaleźć w takim zielonym, zimowym menu.
Kiełki na zimę i nie tylko
To jest bajecznie proste rozwiązanie. Kiełki szybko rosną, są tanie i dostępne przez cały rok. Ponadto są lekkostrawne, niskokaloryczne i dostarczają organizmowi mnóstwo cennych składników, m.in. witamin, minerałów, enzymów. To sprawia, że mają wiele cennych właściwości, np.: oczyszczają i odkwaszają organizm, wzmacniają go, poprawiają stan włosów, skóry i paznokci, obniżają poziom „złego” cholesterolu, a także chronią przed niektórymi rodzajami nowotworów.
Kiełki to nic innego jak rośliny będące we wczesnej fazie wzrostu. Na tym etapie rośliny cechują się większym stężeniem składników odżywczych, w dodatku są one „umieszczone” w tak małych roślinkach! Oto kilka przykładów rodzajów kiełków, które bez problemu można wyhodować w domu:
- Kiełki rzeżuchy. Są one wysiewane głównie przed Wielkanocą, jako ozdoba, choć oczywiście warto je mieć przez cały rok. Mają ostry, wyrazisty smak, który odnajdzie się w sałatkach, kanapkach i innych daniach. Są bogate m.in. w witaminy C, PP, P, B, związki potasu, magnezu, wapnia, siarki oraz mikroelementy. Kiełki te poprawiają stan włosów, skóry i paznokci, wzmacniają organizm.
- Kiełki brokuła. Podobnie jak w brokule, tak i w kiełkach brokuła znajdziemy substancję o silnym działaniu antynowotworowym – sulforafan. Według niektórych źródeł w skromnych kiełkach może być jej aż 20 razy więcej niż w dojrzałym brokule i jeszcze więcej niż w dojrzałym ugotowanym brokule (obróbka termiczna zmniejsza zawartość cennych składników).
- Kiełki rzodkiewki. Miłośnicy rzodkiewki powinni koniecznie spróbować jej kiełków. Mają one równie ostry i wyrazisty smak, co sama rzodkiewka, ponadto znajdziemy w nich dużo witaminy C. Kiełki rzodkiewki to znakomita opcja dla osób, które tęsknią za świeżymi, wiosennymi rzodkiewkami.
- Kiełki fasoli mung. Znajdziemy w nich wiele cennych składników, m.in.: mikroelementów, łatwo przyswajalnego białka, enzymów, witamin A, B, PP, C, E, H, K. Mają delikatnie kwaśny smak, są grube, soczyste i chrupiące. Po prostu pycha!
Więcej propozycji kiełków znajdziesz w artykule Kiełki – znakomite źródło witamin w okresie zimowym
Inne warzywa
Kiełki bez wątpienia mają moc. Jednak to jeszcze nie wszystkie zielone zimowe pyszności. Kolejnym przykładem jest roszponka, czyli warzywo, które przypomina sałatę, lecz jest ją mniejszą wersją. Roszponki w okresie jesienno-zimowym jest pod dostatkiem, z czego warto korzystać ze względu na jej neutralny smak i cenne właściwości (m.in. odkwaszanie organizmu, wspomaganie pracy układu pokarmowego, obecność związków antynowotworowych). Ponadto wśród innych zielonych sezonowych warzyw w okresie zimowym są: kapusta, jarmuż, kalarepa, endywia, por, a z kawałka pietruszki można wyhodować na domowym parapecie natkę pietruszki. Natomiast osobom, którym zależy na warzywnym „zastrzyku energii” warto też polecić dobrej jakości suplement diety Alkaline 16 Greens >>, czyli sproszkowanie warzywa.