Soda oczyszczona to najprawdopodobniej najbardziej uniwersalna substancja pod słońcem. Jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, w kosmetyce, pielęgnacji skóry oraz w gospodarstwach domowych, jako fenomenalny środek do sprzątania i nie tylko. Co ważne, kosztuje grosze. Zobacz, w jaki sposób opakowanie sody może ułatwić ci życie.
Soda oczyszczona w domu
Sodę (wodorowęglan sodu) można kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Jest dostępna w postaci białego, drobnego „proszku”. Ma właściwości lekko żrące, alkalizujące, spulchniające (w temp. powyżej 60 stopni C). To sprawia, że można z niej skorzystać na wiele różnych sposobów.
Soda a sprzątanie
- Jest to fenomenalny środek do sprzątania, który może zastąpić wiele detergentów. Wystarczy zwykła gąbka lub szmatka i niewielka ilość sody, aby wyszorować wannę, umywalkę, zlew, armaturę, kuchenkę i wiele innych rzeczy.
- Ta wspaniała substancja usuwa również nieprzyjemny zapach z lodówki, deski do krojenia itp. Przepis jest bardzo prosty – wystarczy sodę wymieszać z niewielką ilością wody i dokładnie umyć deskę. W przypadku usuwania zapachu z lodówki należy kilka łyżeczek sody rozpuścić w 200 ml wody i wstawić kubeczek/szklankę z miksturą do lodówki.
- Z sodą można również udrażniać rury w domu. Do pomocy przyda się ocet. Oto przepis: do odpływu wlej 3 łyżki sody, zalej octem (pół szklanki). Odczekaj kilkanaście minut, następnie wlej wlej 1 litr gorącej wody. W przypadku konieczności zastosowania silniejszej mikstury, ilość składników można zwiększyć w proporcji 3 (ocet) : 1 (soda).
Inne zastosowania sody
- Pielęgnacja zwierząt. Sól należy nasypać na sierść zwierzęcia i przeczesać na sucho szczotką lub grzebieniem w celu zachowania świeżego zapachu pomiędzy kąpielami.
- Odświeżanie szaf. Aby utrzymać w szafie świeży zapach, można umieścić w niej szklankę z sodą i wymieniać ją co jakiś czas.
- Ochrona przed niektórymi rodzajami chorób roślin. Soda może ochronić rośliny jadalne lub ozdobne przed pleśnią i mączniakiem. W tym celu należy 10 g sody rozpuścić w litrze wody i co 7-10 dni spryskiwać zainfekowaną roślinę. Liście, które najbardziej ucierpiały, należy usunąć.
- Mycie warzyw i owoców. Aby usunąć nieczystości z roślin jadalnym, mycie pod samą wodą zwykle nie wystarczy. Dlatego warto przygotować roztwór z sodą (1 łyżka sody na 1 litr wody) i pozostawić w niej warzywa i owoce na kilka-kilkanaście minut. Później przepłukać pod bieżącą wodą.
- Usuwanie plam po olejach i smarach. Zanim sięgniesz po chemiczne, żrące środki, warto wcześniej wypróbować sodę. Może się okazać tańszym i bardziej przyjaznym dla środowiska preparatem niż te „zwykłe”.