Koniec zimy i początek wiosny to okres, kiedy wielu z nas czuje ogólne zmęczenie i szereg innych nietypowych dolegliwości. Jeśli te objawy dotknęły również ciebie – nie przejmuj się. To tylko wiosenne przesilenie, które mija samoistnie po kilku tygodniach. Aby jednak poczuć się lepiej i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, można sięgnąć po naturalne specyfiki, na przykład roszponkę.
Czym jest wiosenne przesilenie?
Wiosenne przesilenie, nazywane przez specjalistów syndromem zmęczenia wiosennego, to czas między zimą a wiosną, kiedy organizm szczególnie silnie odczuwa zimowe niedogodności. Mała ilość słońca, dieta uboższa w witaminy i minerały, czy też mniejsza aktywność fizyczna stają się przyczyną ogólnego osłabienia. Sytuacji nie ułatwia zmienna pogoda i skoki ciśnienia. Przesilenie może trwać nawet kilka tygodni. Do jego objawów, oprócz zmęczenia, zalicza się: senność, problemy z koncentracją, bóle głowy, bóle mięśni, rozdrażnienie i mniejsza odporność na stres, wypadanie włosów.
Co można zrobić?
Co można robić, aby złagodzić objawy przesilenia? Przede wszystkim zmniejszyć tempo życia. To tylko sytuacja tymczasowa, tak więc jestem przekonana, że przez 3-4 tygodnie jesteś w stanie sypiać co najmniej 8 godzin dziennie i znaleźć czas na odpoczynek w ciągu dnia. Ponadto nieocenioną pomocą będą suplementy diety, np. Alkalizujące warzywa Alkaline 16 Greens >> bądź też świeże warzywa, takie jak roszponka.
Czym jest roszponka?
Roszponka to warzywo przypominające sałatę. Ma drobne, zielone liście i delikatny orzechowy smak. Dzięki temu, że jest dostępna także zimą, jest znakomitym warzywem, które może „zasilić” organizm w witaminy, minerały, antyoksydanty i inne cenne związki. Ponadto roszponka oczyszcza i odkwasza organizm, dzięki czemu warto dodać ją na stałe do swojej diety.
Roszponka na wiosenne przesilenie
Co można zrobić z roszponki? Przede wszystkim spożywać ją z innymi warzywami w postaci sałatek lub surówek. Dobrym pomysłem są również świeżo wyciskane warzywne soki. Roszponka wzbogaci taki koktajl o witaminy, minerały, antyoksydanty, karotenoidy, chlorofil i inne cenne związki.
Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie naparu – również w towarzystwie innych warzyw. Aby uzyskać dobroczynny napój, należy zalać wrzątkiem garść roszponki, szpinaku, liści jarmużu, pokrzywy i natki pietruszki. Po ostygnięciu odcedzić i popijać w ciągu dnia.