Pomidory >> to najczęściej spożywane alkaliczne owoce na świecie. W ich składzie znajdziemy dużo witamin i minerałów, m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E, K, magnez, żelazo, wapń, sód, fosfor, potas, cynk, miedź. Świetnie smakują w sałatkach, w postaci sosu, zupy, natomiast pieczone pomidory to świetny dodatek do dań warzywnych lub mięsnych.
Przepis na domowe pieczone pomidory
Składniki:
- 1/3 – 1/2 szklanki oliwy z oliwek
- 4-5 kg dojrzałych średnich lub dużych pomidorów
- sól morska
- 1 główka czosnku, nieobrana, ale podzielona na ząbki
- kilka świeżych gałązek tymianku (opcjonalnie)
Wykonanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Wyłóż blachę papierem do pieczenia lub posmaruj oliwą z oliwek.
- Przekrój pomidory na pół i połóż je na papierze ściętą stroną do góry. Zachowaj ok 1.5 cm odstępu między pomidorami. Równomiernie rozłóż na nich czosnek i gałązki tymianku i dodaj kilka kropli oliwy z oliwek.
- Piecz przez 20-30 minut, a następnie wyjmij z piekarnika blachy i lekko przechyl je nad miską, by odlać jak najwięcej zbierającego się tam soku. Nie wylewaj go – to „eliksir” o wielu zastosowaniach.
- Włóż blachy z powrotem do piekarnika i piecz pomidory przez kolejne 20 minut.
- Następnie wyjmij je ponownie i jeszcze raz odlej sok do miski. Jeżeli skórki pomidorów są już pomarszczone i odchodzą od miąższu, można je usunąć; powinny dać się oderwać widelcem lub palcami (jeżeli wytrzymasz wysoką temperaturę). Ze skórek można przygotować pomidorowe pesto.
- Posyp pomidory szczyptą soli i włóż z powrotem do piekarnika.
- Piecz przez kolejne 20 minut i ponownie odlej sok oraz usuń pozostałe fragmenty skórki. Czynność powtarzaj kilka razy, aż pomidory zmniejszą objętość, a ich struktura stanie się mięsista.
W zależności od rozmiaru i soczystości pomidorów można je przechowywać w lodówce przez 2-3 tygodnie. Powinny być zanurzone w odsączonym wcześniej soku lub oliwie z oliwek. Sam sok pozostały po odsączeniu podczas pieczenia można przechowywać do 2 tygodni w lodówce albo zamrozić go na kilka miesięcy.
Z podanych składników otrzymasz 1-3 szklanki pomidorów oraz 1/2 – 1 szklanki „eliksiru”.
Jak je podać?
Pieczone pomidory mogą stanowić element śniadań, obiadów i kolacji. Świetnie smakują na ciepło i na zimno. Można je podawać do kanapek, kasz, sosów, makaronów, dań mięsnych, zup.
„Eliksir” pomidorowy można dodawać do bulionów podczas przygotowywania zup. Wzbogaca on też smak makaronu i risotto, można w nim gotować warzywa lub mieszać z bulionami i sosami.
Przepis pochodzi z książki Wegańska spiżarnia >>