Por dość często gości w menu Polaków, jednak zwykle pozostaje on w cieniu bardziej popularnych warzyw takich jak brokuł, marchewka, jarmuż, cebula czy też czosnek. Na polskie stoły zwykle trafia jako dodatek do włoszczyzny, który ląduje w zupie. Mało znane są też właściwości pora. Warto je poznać, ponieważ to niepozorne warzywo pomoże wzmocnić organizm i zadbać o równowagę pH.
Jakie są właściwości pora?
Por należy do rodziny czosnkowatych. Część jadalną stanowią liście i cebula. Dwukolorowa łodyga jest związana z różną zawartością olejków eterycznych, co przekłada się również na smak rośliny. Część zielona ma ostry smak, biała – bardziej łagodny.
Por jest źródłem licznych składników odżywczych, m.in.: witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C, E i K, żelaza, wapnia, magnezu, manganu, sodu, potasu, miedzi, fosforu. Oprócz tego znajdziemy w nim antyoksydanty, białko roślinne, węglowodany, błonnik, związki siarkowe. Między innymi dzięki temu por:
- działa bakteriobójczo,
- jest niskokaloryczny,
- oczyszcza organizm, pomaga wrócić do zdrowia po zatruciach,
- pomaga wyregulować poziom cukru we krwi,
- zapobiega chorobom układu krążenia,
- syrop z pora łagodzi kaszel,
- sok ze świeżych porów wspiera leczenie nieżytu dróg moczowych.
Por stosowany zewnętrznie sprawdza się jako „okład” przy podrażnieniu skóry lub po ukąszeniach owadów.
Por w kuchni
Por jest elementem włoszczyzny, w związku z czym najczęściej dodaje się go do zup, np. do rosołu. Oto inne pomysły na wykorzystanie tego warzywa, które świetnie smakuje w każdej postaci.
- Sałatki i surówki. Dość ostry, charakterystyczny smak pora podkreśli walory smakowe surówek i sałatek warzywnych.
- Zupy krem. Por może gościć nie tylko w rosole 🙂 Ciekawym pomysłem na to warzywo są zupy krem, w których por gra główną rolę lub jest dodatkiem do innych warzyw.
- Tarty i zapiekanki. Pieczony por również smakuje wyśmienicie!
- Por dobrze się komponuje również z makaronem, rybami, czy daniami mięsnymi. Pamiętaj jednak, aby dania mięsne ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować, ponieważ mocno zakwaszają organizm.